| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Większa swoboda w kodowaniu stawek w kasach fiskalnych

Większa swoboda w kodowaniu stawek w kasach fiskalnych

Większa elastyczności w zakresie zapisywania stawek podatkowych w kasach fiskalnych - takie rozwiązanie przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniający rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania.

Projekt powstał z uwagi na propozycje zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2010-2013, w którym przewidziano podwyższenie stawek podatku VAT od dnia 1 stycznia 2011 r., jak również możliwość wprowadzenia w latach następnych ewentualnych dalszych podwyżek stawek podatku VAT.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, „w związku z planowaną zmianą stawek podatku VAT zasadnym stało się wprowadzenie większej elastyczności w zakresie zapisywania stawek podatkowych w kasach rejestrujących”.

W § 1 pkt 2 projektu rozporządzenia zmieniono sztywne przyporządkowanie stawek podatkowych, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 1 lit. c obowiązującego obecnie rozporządzenia do oznaczeń literowych A-G, którymi na paragonach i raportach drukowanych przez kasy rejestrujące oznaczane są tzw. grupy podatkowe (np. asortyment towarów, usług objętych stawką 22%). Utrzymano jedynie przyporządkowanie stawki podstawowej do oznaczenia literowego A. Zgodnie z wymienionymi na wstępie założeniami, w miejsce stawki podstawowej może być wprowadzona inna stawka, dlatego w § 1 pkt 1 dokładniej zdefiniowano pojęcie stawki podstawowej, która ma być przyporządkowana w/w oznaczeniu literowemu A.

Dla starszych typów kas, których program działania przewiduje mniejszą niż siedem liczbę grup podatkowych oraz w okresie 5 miesięcy po zmianie stawek dla wszystkich typów kas dopuszczono zastosowanie w zasadzie dowolnej metody przyporządkowania stawek określonym oznaczeniom literowym (§ 1 pkt 3 projektu rozporządzenia).

Rozwiązanie to może okazać się niezbędne w związku z przewidywaną możliwością stosowania w okresie przejściowym stawek podatku VAT obowiązujących przed dniem zmiany stawki dla książek, czasopism specjalistycznych oraz innych wydawnictw.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Niezachowanie 14-dniowego vacatio legis nie narusza jednak zasad demokratycznego państwa prawnego. Gdyby rozporządzenie to nie weszło w życie w odpowiednio wczesnym terminie, wszyscy podatnicy dokonujący sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących mieliby krótszy okres na przygotowanie się do wdrożenia ułatwień wynikających z tego rozporządzenia.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK