| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Większa swoboda w kodowaniu stawek w kasach fiskalnych

Większa swoboda w kodowaniu stawek w kasach fiskalnych

Większa elastyczności w zakresie zapisywania stawek podatkowych w kasach fiskalnych - takie rozwiązanie przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniający rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania.

Projekt powstał z uwagi na propozycje zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2010-2013, w którym przewidziano podwyższenie stawek podatku VAT od dnia 1 stycznia 2011 r., jak również możliwość wprowadzenia w latach następnych ewentualnych dalszych podwyżek stawek podatku VAT.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, „w związku z planowaną zmianą stawek podatku VAT zasadnym stało się wprowadzenie większej elastyczności w zakresie zapisywania stawek podatkowych w kasach rejestrujących”.

W § 1 pkt 2 projektu rozporządzenia zmieniono sztywne przyporządkowanie stawek podatkowych, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 1 lit. c obowiązującego obecnie rozporządzenia do oznaczeń literowych A-G, którymi na paragonach i raportach drukowanych przez kasy rejestrujące oznaczane są tzw. grupy podatkowe (np. asortyment towarów, usług objętych stawką 22%). Utrzymano jedynie przyporządkowanie stawki podstawowej do oznaczenia literowego A. Zgodnie z wymienionymi na wstępie założeniami, w miejsce stawki podstawowej może być wprowadzona inna stawka, dlatego w § 1 pkt 1 dokładniej zdefiniowano pojęcie stawki podstawowej, która ma być przyporządkowana w/w oznaczeniu literowemu A.

Dla starszych typów kas, których program działania przewiduje mniejszą niż siedem liczbę grup podatkowych oraz w okresie 5 miesięcy po zmianie stawek dla wszystkich typów kas dopuszczono zastosowanie w zasadzie dowolnej metody przyporządkowania stawek określonym oznaczeniom literowym (§ 1 pkt 3 projektu rozporządzenia).

Rozwiązanie to może okazać się niezbędne w związku z przewidywaną możliwością stosowania w okresie przejściowym stawek podatku VAT obowiązujących przed dniem zmiany stawki dla książek, czasopism specjalistycznych oraz innych wydawnictw.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Niezachowanie 14-dniowego vacatio legis nie narusza jednak zasad demokratycznego państwa prawnego. Gdyby rozporządzenie to nie weszło w życie w odpowiednio wczesnym terminie, wszyscy podatnicy dokonujący sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących mieliby krótszy okres na przygotowanie się do wdrożenia ułatwień wynikających z tego rozporządzenia.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK