| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Podlaskie: 320 miejsc pracy powstanie w firmach dzięki dotacjom z UE

Podlaskie: 320 miejsc pracy powstanie w firmach dzięki dotacjom z UE

320 nowych miejsc pracy powstanie w 43 małych i średnich firmach dzięki unijnym dotacjom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego - poinformował Podlaski Urząd Marszałkowski po zakończonym konkursie na te projekty.

Łącznie podlaskie firmy zainwestują 104 mln zł, z czego dotacje wynoszą 42 mln zł.

Pieniądze na dotacje pochodzą z UE - z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - i dotacji celowej budżetu państwa.

Dotacje dostały m.in. firmy z branży budowlanej, poligraficznej, opakowań, ale też medycznej czy energetycznej, meblarskiej, samochodowej. W konkursie odpadło, ze względów merytorycznych, 26 wniosków na ogólną wartość ponad 54,3 mln zł.

Dwa największe projekty, które będą realizowane po rozstrzygniętym właśnie konkursie - wartość każdego z nich to ponad 9,5 mln zł - dotyczą branży drzewnej oraz produkcji energii z odnawialnych źródeł. Firma z Hajnówki dostała dotację na zakup maszyn do produkcji forniru. Wartość projektu to 9,6 mln zł z czego dotacja wynosi ponad 3,9 mln zł (w tym z UE pochodzi 3,3 mln zł). Jedno z przedsiębiorstw handlowo-usługowych będzie za 9,7 mln zł budować na Suwalszczyźnie elektrownię wiatrową. Dotacja to 3,5 mln zł, z czego z UE pochodzi 2,9 mln zł.

Unijne dotacje wesprą także takie inwestycje w podlaskich małych i średnich firmach jak produkcja ekobrykietu, zakup maszyn do transportu betonu, budowa malarni, centrum usług motoryzacyjnych. Pieniądze trafią też do firm zajmujących się budową linii energetycznych i oświetleniowych czy świadczących usługi medyczne.

Jak poinformował dyrektor departamentu zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym w urzędzie marszałkowskim Daniel Górski, na obecną chwilę nie będzie już nowych konkursów na dotacje dla firm z Regionalnego Programu Operacyjnego. Zaznacza jednak, że są osobne konkursy np. dla firm z branży turystycznej, bardzo ważnej w Podlaskiem. W trakcie oceny są też jeszcze np. projekty złożone przez mikroprzedsiębiorców. Podlaskie ma też szanse na dodatkowe pieniądze z podziału rezerw krajowych.

Górski ocenił, że podlaskie firmy bardzo dobrze radziły sobie w konkursach o unijne dotacje i bardzo o nie zabiegały. Konkurencja była według niego duża. Dzięki realizowanym projektom powstanie około 2 tys. miejsc pracy. "Jest bardzo dużo firm zainteresowanych rozwojem i mimo, że w międzyczasie dotknął wszystkich kryzys, to firmy aplikowały o środki, nie bały się ryzyka i dzięki temu będą nowe miejsca pracy" - powiedział Górski.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013 to 636 mln euro z UE. Jak poinformował Górski, 170 mln z tej kwoty to środki na wsparcie przedsiębiorczości, głównie na dotacje i pożyczki dla firm.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Niebieska Linia

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK