| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy przeciwni podwyżce VAT i składki rentowej

Przedsiębiorcy przeciwni podwyżce VAT i składki rentowej

Ratowanie budżetu państwa kosztem nieuzasadnionych podwyżek podatków może w konsekwencji doprowadzić do zahamowania rozwoju polskiej gospodarki oraz zmniejszenia konkurencyjności polskich przedsiębiorców na rynku europejskim.

Związek Rzemiosła Polskiego zrzeszający małych i mikro przedsiębiorców w Polsce jest zaniepokojony informacjami dotyczącymi możliwości podniesienia stawki podatku VAT i składki rentowej. Proponowana podwyżka stawki tego podatku w Polsce nieuchronnie doprowadzi do wzrostu cen a w konsekwencji spadku konsumpcji. Następstwem tego będzie zmniejszenie dochodów przedsiębiorstw co z kolei oznaczać będzie zahamowanie wzrostu gospodarczego i tempa wzrostu PKB.


Z sześciu największych państw Unii Europejskiej to Polska ma najwyższą stawkę podatku VAT - 22%, w stosunku do Niemiec - 19%, Francji - 19,6%, Wielkiej Brytanii - 20%, Włoch - 20%, Hiszpanii - 18%.  W takiej sytuacji nawet argument, że niektóre z tych państw  podniosły ostatnio stawkę VAT o średnio 3% nie jest przekonujący. Po podwyżce podatku stawka w tych państwach nadal jest niższa niż w Polsce.


Z kolei podniesienie wysokości składki rentowej spowoduje wzrost kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw, gdyż będzie to nierozłącznie związane podwyższeniem kosztów pracy. Pracownicy, których dochody netto zostaną obniżone będą domagać się rekompensaty w postaci podwyżek wynagrodzeń.


Niższe pensje pracowników spowodują mniejsze zainteresowanie wydawaniem pieniędzy. Spadek konsumpcji to z kolei zahamowanie wzrostu gospodarczego Polski.


Zdaniem ZRP lepszą metodą na zmniejszenie deficytu budżetu państwa byłoby ograniczanie wydatków publicznych. Zamiast podnosić podatki należałoby pomyśleć o:

• ograniczeniu przywilejów emerytalnych służb mundurowych, górników i nauczycieli,

• ograniczeniu wydatków na administrację publiczną poprzez konsolidację zakupów w ministerstwach,

• zamrożeniu funduszu płac w budżetówce,

• zmniejszeniu wydatków na armię.


Dlatego ZRP apeluje o rezygnację z postulatów podwyższania podstawowej stawki podatku VAT o 1% oraz jakichkolwiek prób podnoszenia składki rentowej.

oprac. Alicja Fal

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »