REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie zawsze obaj pracodawcy młodych rodziców są zwolnieni z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP

Joanna Kalinowska

REKLAMA

ZUS w uzgodnieniu z MPiPS zajął niekorzystne stanowisko dla wielu pracodawców, których pracownicy wrócili z urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Jeśli zasiłek macierzyński pobierali zarówno ojciec, jak i matka dziecka (lub przyszli rodzice adopcyjni), może się okazać, że pracodawca jednego z nich nie był zwolniony z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP.

REKLAMA

Od 2009 r. pracodawcy i inne jednostki organizacyjne są zwolnieni z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP za pracowników, którzy po okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego wracają do pracy. Przepisy wskazują, że zwolnienie to przysługuje przez okres 36 miesięcy po powrocie z urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu macierzyńskiego (a także urlopów na warunkach urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego). Na tej podstawie należałoby uznać, że ze zwolnienia może korzystać każdy pracodawca, którego pracownik wraca do pracy po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego. Okazuje się jednak, że takich wątpliwości nie powinien mieć jedynie pracodawca tego rodzica, który jako jedyny pobierał zasiłek macierzyński na dziecko (dzieci) urodzone przy jednym porodzie lub przyjęte na wychowanie w jednym czasie.

REKLAMA

Jak wynika z pisma ZUS z 7 czerwca 2010 r. (znak: 994600/0214-24/2010), należy rozróżnić sytuację, gdy z urlopu (i zasiłku) macierzyńskiego na to samo dziecko lub dzieci korzystali oboje rodzice. W takim przypadku zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP przysługuje pracodawcom obojga rodziców tylko wtedy, gdy:

• po wykorzystaniu przez matkę dziecka całego urlopu macierzyńskiego (lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego) dodatkowy urlop macierzyński (lub dodatkowy urlop na warunkach tego urlopu) wykorzystał ojciec dziecka,

• po wykorzystaniu przez matkę dziecka co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego po porodzie, zrezygnowała ona z tego urlopu i resztę urlopu macierzyńskiego i dodatkowy urlop macierzyński wykorzystał ojciec dziecka.

REKLAMA

Jeżeli natomiast ojciec dziecka korzystał z części urlopu macierzyńskiego (lub na warunkach tego urlopu) po skróceniu tego urlopu przez matkę dziecka (lub przyszłą matkę adopcyjną), a nie korzystał już z urlopu dodatkowego, zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP przysługuje wyłącznie jednemu pracodawcy - tj. pracodawcy matki, który pierwszy zaczął korzystać z tego zwolnienia i który nadal zatrudnia pracownicę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatem chodzi w zasadzie o to, by każdy pracodawca korzystał ze zwolnienia z innego tytułu. Jeden pracodawca ma prawo do zwolnienia w związku z powrotem pracownika do pracy po urlopie macierzyńskim (lub po urlopie na warunkach tego urlopu), a drugi - w związku z powrotem pracownika do pracy po dodatkowym urlopie macierzyńskim (lub dodatkowym urlopie na warunkach tego urlopu).

PRZYKŁAD

Pracodawca A zatrudnia pracownicę, która urodziła dziecko 11 marca 2010 r. Ma ona prawo do zasiłku macierzyńskiego za 140 dni, tj. od 11 marca do 28 lipca 2010 r.

Wariant I

Pracownica wykorzystała zasiłek macierzyński za cały okres i nie korzystała z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Jej pracodawca jest zwolniony z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP począwszy od sierpnia 2010 r. do lipca 2013 r.

Wariant II

Pracownica wykorzystała zasiłek macierzyński za cały okres i wykorzystała dodatkowy urlop macierzyński (od 29 lipca do 11 sierpnia 2010 r.). Jej pracodawca nie musi opłacać składek na FP i FGŚP od września 2010 r. do sierpnia 2013 r.

Wariant III

Pracownica wykorzystała zasiłek macierzyński za cały okres, a dodatkowy urlop macierzyński wykorzystał ojciec dziecka.

Zwolnienie ze składek na FP i FGŚP przysługuje pracodawcom obojga rodziców:

• pracodawcy matki w okresie od sierpnia 2010 r. do lipca 2013 r.,

• pracodawcy ojca w okresie od września 2010 r. do sierpnia 2013 r.

Wariant IV

Pracownica wykorzystała po porodzie 14 tygodni zasiłku macierzyńskiego. Dalszą część podstawowego zasiłku macierzyńskiego wykorzystał ojciec. Ojciec nie złożył wniosku o dodatkowy urlop macierzyński. W tej sytuacji zwolnienie ze składek na FP lub FGŚP przysługuje tylko pracodawcy matki dziecka - za okres od sierpnia 2010 r. do lipca 2013 r.

Wariant V

Pracownica wykorzystała po porodzie 14 tygodni zasiłku macierzyńskiego (od 11 marca do 16 czerwca br.). Dalszą część urlopu macierzyńskiego, a także dodatkowy urlop macierzyński wykorzystał ojciec dziecka. Zwolnienie ze składek na FP i FGŚP przysługuje pracodawcom obojga rodziców:

• pracodawcy matki w okresie od lipca 2010 r. do czerwca 2013 r.,

• pracodawcy ojca w okresie od września 2010 r. do sierpnia 2013 r.

• art. 104a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.),

• art. 9a ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. Nr 158, poz. 1121 ze zm.),

• art. 180 § 5, art. 1822, art. 183 Kodeksu pracy.

Joanna Kalinowska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA