| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Resort gospodarki podsumowuje prace nad reformą regulacji

Resort gospodarki podsumowuje prace nad reformą regulacji

Głównymi czynnikami hamującymi rozwój przedsiębiorczości w Polsce jest biurokracja i skomplikowane prawo. Dlatego Ministerstwo Gospodarki realizuje reformę prawa gospodarczego, której zadaniem jest uproszczenie przepisów i redukcja barier w prowadzeniu działalności.

16 lipca w Warszawie odbyła się konferencja Reforma Regulacji 2010 zorganizowana przez Departament Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Gospodarki. W trakcie spotkania  wiceminister gospodarki Marcin Korolec podkreślił, że wysokiej jakości prawo jest środkiem do realizacji misji MG, czyli stworzenia najlepszych w Europie warunków prowadzenia działalności gospodarczej.


Dobre przepisy prawa gospodarczego są dla przedsiębiorców istotne zwłaszcza w czasach szybkich i głębokich zmian społeczno-gospodaczych, szczególnie w dobie światowego kryzysu. Wiceminister Korolec zauważył, że biurokracja i wysokie koszty prowadzenia działalności gospodarczej utrudniają procesy inwestycyjne, stwarzają bariery dla handlu oraz ograniczają efektywność ekonomiczną przedsiębiorstw.


Dlatego tak istotne jest nie tylko uproszczenie prawa, ale przede wszystkim misja gruntownych zmian w pracach administracji publicznej. Potrzebna jest zmiana mentalności polskich urzędników, decydentów i partnerów społecznych.


Dyrektor Departamentu Regulacji Gospodarczych w MG Otylia Trzaskalska-Stroińska przypomniała, że podstawą realizacji Reformy Regulacji w Polsce są zmiany sposobu przeprowadzania konsultacji projektów aktów prawnych oraz Ocena Skutków Regulacji (OSR). Przypomniała, że w ubiegłym roku przeszkolono z wykorzystania OSR blisko pół tysiąca urzędników. Stworzono również platformę informatyczną OSR, która będzie narzędziem przydatnym dla całego rządu podczas prac nad nowymi aktami prawnymi.


Wśród najważniejszych osiągnięć MG w zakresie upraszczania prawa należy wskazać przygotowanie 16 nowelizacji i ustaw z „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości”, które weszły już w życie, m.in.: nowe przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, zmiany w ustawie o rachunkowości oraz w kodeksie spółek handlowych. Dyrektor Trzaskalska-Stroińska dodała, że dalsze uproszczenia znajdują się w projekcie ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych, który przede wszystkim redukuje liczbę obowiązków nałożonych na przedsiębiorców i ułatwia dostęp do wykonywania wolnych zawodów.

oprac. Alicja Fal

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mrugas

ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK