| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Fiskus może ograniczyć odliczenie VAT od aut z kratką

Fiskus może ograniczyć odliczenie VAT od aut z kratką

Fiskus może ograniczyć firmom zakres korzystania z odliczenia podatku VAT od zakupu samochodów osobowych, gdyż Komisja Europejska wydała decyzję na to zezwalającą.

Decyzja KE jest konsekwencją wystąpienia przez Polskę z wnioskiem o udzielenie derogacji w tym zakresie. Wydanie przez KE decyzji w tym kształcie skutkuje możliwością zmiany polskich przepisów tak, by w przypadku zakupu, nabycia, importu, dzierżawy i leasingu samochodów o dopuszczalnej ładowności powyżej pół tony i masie całkowitej do 3,5 tony ograniczyć prawo do odliczenia podatku naliczonego do 60% VAT, ale nie więcej niż 6 tys. zł.


Zdaniem Pracodawców RP, gdyby zmiany weszły w życie w takim kształcie, naruszałyby zasadę neutralności. Jest to podstawowa reguła dotycząca podatku od towarów i usług, polegająca na pomniejszaniu podatku do zapłaty o podatek naliczony, wynikający z faktur VAT, dokumentujących nabycie przez podatnika towarów i usług na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej.


Likwidacja możliwości korzystania z pełnego odliczenia VAT stanowić będzie poważne obciążenie dla przedsiębiorców. Szczególnie odbije się to na kondycji finansowej firm małych i opierających swój profil działalności na usługach związanych z transportem. Z pewnością przyczyni się też do wzrostu cen świadczonych przez nie usług.


Dodatkowo częste zmiany zasad opodatkowania samochodów powodują nierynkowe zachowania ich nabywców, którzy decyzję kupna uzależniają od możliwości odliczenia VAT, przez co powodują fluktuację wysokości popytu na rynku samochodowym. Dlatego Pracodawcy RP apelują, aby ustawodawca zaniechał wprowadzania przepisów ograniczających możliwość odliczania VAT od samochodów z kratką, nawet pomimo uzyskania ku temu podstawy prawnej.


Pracodawcy RP w procesie konsultacji społecznych projektu ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, zgłosili swoje propozycje uregulowania tej kwestii w sposób jasny i przejrzysty. Wnioskowali o wprowadzenie pełnego odliczenia podatku VAT od nabycia pojazdu używanego do prowadzenia działalności gospodarczej. Zaproponowana zmiana umożliwiłaby zniesienie istotnej bariery dla przedsiębiorców i równe traktowanie wszystkich podmiotów, niezależnie od tego, co jest ich narzędziem pracy.

oprac. Alicja Fal

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Bielak-Kanigowska

Konsultand/Doradca/Expert, od ponad 15 lat zajmująca się problematyką Zarządzania Zasobami Ludzkimi od strategii HR do polityk rekrutacji, utrzymania, szkoleń i rozwoju, wynagradzania i motywacji aż do zwolnień kontrolowanych i outplacementu. W tych obszarach dostarcza koncepcji biznesowych, narzędzi i procedur prowadzących do poprawy produktywności oraz sprawności działania organizacji. Wiele lat pracowała jako menedżer i konsultant takich międzynarodowych firm doradczych, jak Ernst & Young, Capgemini, Deloitte, BIGRAM, BRAD Consulting. Specjalizuje się w obszarach: - Budowania strategii i narzędzi zarządzania zasobami ludzkimi; - Wartościowania stanowisk pracy oraz projektowania i wdrażania systemów wynagradzania, premiowania i motywacji; - Systemach ocen kompetencji, wartości, postaw i wyników Zarządzania przez Cele kadry menedżerskiej i pracowników firm; - Zarządzania Zmianami Organizacyjnymi, optymalizacji i usprawnień organizacyjnych; - Zwiększania potencjału innowacyjności firm i optymalizacji zatrudnienia; - Programach szkoleń i systemowego rozwoju kadry menedżerskiej; - Wspierania firm w zarządzaniu ryzykami personalnymi w tym przeciwdziałaniu mobbingowi i dyskryminacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK