| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Od 28 czerwca będzie można ubiegać się o dotacje na tworzenie małych firm

Od 28 czerwca będzie można ubiegać się o dotacje na tworzenie małych firm

Od 28 czerwca br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski na tworzenie i rozwój małych firm na terenach wiejskich. W tym naborze wypełnianie formularza ma być łatwiejsze, a warunki przyznawania pieniędzy - korzystniejsze.

W drugim naborze wniosków na "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Agencja ułatwiła ubieganie się o unijne pieniądze. Przygotowała nowy, łatwiejszy do wypełnienia wniosek - informuje Departament Komunikacji Społecznej ARiMR.

Nowy formularz, który należy wypełnić w komputerze, sam będzie wskazywał popełnione błędy, takie jak np. wpisany nieprawidłowego numer PESEL czy złe daty. Został on tak przygotowany, że wymusza wypełnienie wszystkich wymaganych rubryk - wniosku z pustymi, niewypełnionymi miejscami nie będzie można wydrukować i złożyć w ARiMR. Nie będzie przypadków odrzucenia wniosków z powodu niewypełnienia wymaganych pól, co w poprzednim naborze zdarzało się bardzo często.

Nadal jednak można wypełniać ręcznie "tradycyjny" wniosek, którego druk można pobrać ze strony internetowej Agencji. Dokumenty będą przyjmowane w oddziałach regionalnych ARiMR do 9 lipca br.

O przyznanie dofinansowania mogą ubiegać się osoby lub firmy, które chcą utworzyć lub rozwinąć działalność, tworząc mikrofirmy na terenach wiejskich. Z pomocy mogą także skorzystać firmy działające w gminach miejsko-wiejskich, które świadczą usługi dla rolnictwa lub leśnictwa.

Mikroprzedsiębiorstwem jest firma zatrudniająca mniej niż 10 pracowników, a jej roczny obrót roczny nie przekracza 2 mln euro.

Pieniądze można dostać na różne rodzaje działalności, m.in. takie jak: usługi dla ludności, sprzedaż hurtowa i detaliczna, rzemiosło i rękodzielnictwo, roboty i usługi budowlane, usługi turystyczne, transportowe, komunalne, przetwórstwo produktów rolnych, magazynowanie lub przechowywanie towarów, wytwarzanie produktów energetycznych z biomasy. Lista rodzajów działalności gospodarczej, na które można otrzymać pomoc, obejmuje ponad 350 pozycji.

W tym roku pomoc na utworzenie mikrofirm będzie udzielana na korzystniejszych warunkach niż poprzednio. Na utworzenie jednego miejsca pracy będzie można otrzymać 100 tys. zł, dwóch - 200 tys. zł, a gdy wnioskodawca zatrudni 3 lub więcej osób, dostanie 300 tys. zł.

Dotychczas, by otrzymać refundację w wysokości 300 tys. zł, trzeba było utworzyć co najmniej pięć nowych miejsc pracy. Miejsca pracy wnioskodawca musi utrzymać przez co najmniej dwa lata.

Agencja wypłaci pieniądze po zrealizowaniu projektu. O kolejności otrzymania pomocy zdecyduje liczba punktów, które ARiMR przyzna na podstawie rankingu czyli kryteriów określonych w rozporządzeniu ministerstwa rolnictwa. Preferowane będą projekty z regionów uboższych, zwłaszcza tych z dużym bezrobociem.

W pierwszym naborze, w maju 2009 r., wpłynęło do Agencji ok. 5 tys. wniosków na kwotę ok. 809 mln zł. Średnio przedsiębiorcy ubiegali się o 200 tys. zł. W tym roku ARiMR szacuje, że pieniędzy starczy dla 6 tys. chętnych. W sumie do rozdysponowania jest 1,2 mld zł. Najwięcej środków przewidzianych jest dla województw: mazowieckiego, małopolskiego i wielkopolskiego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK