| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Podwyższenie kapitału aportem jest zwolnione z podatku

Podwyższenie kapitału aportem jest zwolnione z podatku

Podwyższenie kapitału zakładowego przedsiębiorstwa w drodze aportu jest zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych, jeśli miało charakter restrukturyzacyjny.


Organy podatkowe powinny badać, czy podwyższenie kapitału zakładowego ma charakter restrukturyzacyjny. Jeśli spółka podwyższa kapitał zakładowy poprzez wniesienie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa i podwyższenie ma charakter restrukturyzacyjny, to organy podatkowe powinny zastosować wprost Dyrektywę 69/335/EWG - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. W rezultacie czynność podwyższenia kapitału zakładowego poprzez wniesienie aportu będzie zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Sąd powołał się na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 9 lipca 2009 r. w sprawie Komisja Europejska przeciwko Hiszpanii (sprawa C-397/07). Trybunał uznał, że czynności, o których mowa w art. 7 ust. 1 lit. b) Dyrektywy 69/335, po zmianach wprowadzonych na mocy kolejnych dyrektyw, są zwolnione z podatku kapitałowego. Dotyczy to m.in. podwyższenia kapitału zakładowego w drodze aportu. Celem wprowadzenia takiej regulacji było wspieranie swobodnego przepływu kapitału między państwami UE.

Jak zaznaczył WSA w Warszawie, Polska przyjęła porządek prawny obowiązujący we Wspólnocie wraz z przystąpieniem do Unii. Co więcej, warszawski sąd zwrócił uwagę, że wyrok ETS dotyczył czynności restrukturyzacyjnych. A zatem jeśli podniesienie kapitału zakładowego w drodze aportu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części ma taki charakter, to podlega obowiązkowo zwolnieniu z PCC.

Z wyroku wynika, że w okresie między 1 maja 2004 r. a 31 grudnia 2008 r. Polska nie mogła pobierać PCC od omawianych czynności mających charakter restrukturyzacyjny. Wyrok jest nieprawomocny.

Sygn. akt III SA/Wa 2305/09

Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

WWW.SCANDIHOME.PL

Sklep internetowy ze skandynawskimi dodatkami do wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK