| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy skarżą się na urzędników

Przedsiębiorcy skarżą się na urzędników

Coraz więcej firm skarży się na nieprawidłowości w funkcjonowaniu urzędów. Działania urzędników skutkują upadłością i aresztami dla przedsiębiorców, uchylanymi następnie przez sądy.

W porównaniu z rokiem ubiegłym od stycznia do marca dwukrotnie wzrosła liczba skarg przedsiębiorców do Rzecznika Praw Obywatelskich na nieprawidłowości w działaniach urzędów. Na błędnych decyzjach urzędników cierpią firmy, które i tak na co dzień muszą borykać się z mnóstwem biurokratycznych obowiązków.


Problemy przedsiębiorców z urzędami są wynikiem braku wśród urzędników wiedzy i umiejętności potrzebnej do wykonywania swojej pracy, uważa Konfederacja Pracodawców Polskich. Urzędnicy chcąc się wykazać na siłę wyszukują uchybień w działalności firm.


Dlatego tak ważny jest projekt ustawy o szczególnych zasadach odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa. Zgodnie z nową regulacją funkcjonariusze publiczni będą ponosić materialną odpowiedzialność za błędy w podejmowanych decyzjach. Maksymalna kara za rażące naruszenie prawa wyniesie 12-krotność pensji danego urzędnika.


Ponadto przedsiębiorcy nadal traktowani są jak potencjalni przestępcy, którzy w celu maksymalizacji zysku, gotowi są łamać prawo. A przecież w dużej mierze to od działalności polskich firm zależy rozwój naszej gospodarki.


Ekspert KPP Piotr Rogowiecki postuluje odbiurokratyzowanie działalności gospodarczej, dzięki czemu udałoby się zmniejszyć liczbę złych decyzji urzędników. Bowiem mniej obowiązków biurokratycznych to także rzadszy kontakt z administracją, a tym samym mniejsze zagrożenie nieprawidłowymi decyzjami urzędników. Niestety istnieje duży opór ze strony urzędników, którzy świadomi są tego, że mniej biurokracji to mniej potrzebnych etatów.


Jednak zwiększenie przejrzystości prawa jest niezbędne. Prawo nie nadąża bowiem za rozwojem mechanizmów gospodarczych. Kolejne nowelizacje przepisów zwiększają jedynie chaos, dając tym samym pole do popisu urzędnikom.


Zdaniem Piotra Rogowieckiego z KPP w szczególności uprościć należy prawo podatkowe. W tym obszarze zagrożenie decyzjami skutkującymi bankructwami firm jest największe. Przykłady Optimusa oraz JTT pokazują, że działania administracji są w stanie zniszczyć świetnie prosperujące firmy. Późniejsze, korzystne dla przedsiębiorcy wyroki sądów przedsiębiorstwa już nie wskrzeszą. Dlatego tak ważne są wszelkie działania zmierzające do poprawy jakości pracy urzędników i likwidacji zbędnych biurokratycznych obowiązków obciążających przedsiębiorców.

oprac. Alicja Fal

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK