| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zwolnienie z niektórych wymogów sprawozdawczości rachunkowej

Zwolnienie z niektórych wymogów sprawozdawczości rachunkowej

Małe przedsiębiorstwa będą mogły być zwolnione z niektórych wymogów sprawozdawczości rachunkowej – przewidują zmiany w unijnych przepisach.

Parlament Europejski zatwierdził zmiany w unijnych przepisach sprawozdawczości rachunkowej. Przyjęta propozycja umożliwi państwom członkowskim na uproszczenie przepisów i zdjęcie z małych przedsiębiorstw części obowiązków sprawozdawczości rachunkowej, wpływając tym samym na zwiększenie ich konkurencyjność i potencjału rozwojowego.

W uchwale przyjętej przez Parlament Europejski (445/196/21) posłowie wnoszą o dokonanie w 2010 roku ogólnego przeglądu czwartej dyrektywy Rady Nr 78/660/EWG, w sprawie rocznych sprawozdań finansowych niektórych rodzajów spółek oraz siódmej dyrektywy Rady Nr 83/349/EWG w sprawie skonsolidowanych sprawozdań finansowych.

Około 7,2 miliona przedsiębiorstw podlega obowiązkowi sprawozdawczości wynikającemu z przepisów rachunkowych na poziomie UE. 5,4 miliona z nich (75 proc.) to mikroprzedsiębiorstwa, na przykład kwiaciarnie lub piekarnie. W przeważającej mierze prowadzą one działalność na rynku lokalnym i w niewielkim lub żadnym stopniu nie prowadzą działalności transgranicznej.

Zwolnienie z obowiązku przedstawiania rocznych sprawozdań objęłoby przedsiębiorców, którzy spełniają następujące kryteria:

- suma bilansowa przedsiębiorstwa wynosi poniżej 500 tys. euro,

- obrót netto wynosi poniżej 1 mln euro,

- zatrudnienie wynosi średnio 10 pracowników w ciągu roku finansowego.

Parlament Europejski przekonuje, że państwa członkowskie powinny zachować swobodę decyzji, czy udzielić zwolnień na swoich rynkach uwzględniwszy sytuację gospodarczą i liczbę przedsiębiorstw, które spełniają powyższe kryteria.

Oczywiście mikroprzedsiębiorstwa nadal będą zobowiązane do prowadzenia rejestru działalności gospodarczej i sytuacji finansowej.

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

reklama

Autor:

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Teper

Adwokat amerykański

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »