| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wniesienie firmy bez podatku

Wniesienie firmy bez podatku

Zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych obejmie zmiany umowy spółki związane z wniesieniem przedsiębiorstwa.


ZMIANA PRAWA

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie będą podlegały umowy spółki i ich zmiany, w przypadku gdy są związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części. Obecnie wyłączenie to związane jest z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje, m.in. oddziału spółki kapitałowej. Zmianę wprowadza nowelizacja ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, którą przyjął Senat.

Nowelizacja ujednolica zasady ustalania podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) umów sprzedaży zawieranych pomiędzy rezydentami i nierezydentami. Ponadto zrównuje sytuację międzynarodowych firm inwestycyjnych z sytuacją polskich instytucji finansowych sprzedających prawa majątkowe. Zwolnieniem z PCC objęta została sprzedaż instrumentów finansowych, zagranicznym firmom inwestycyjnym lub dokonywana za pośrednictwem tych firm, a także sprzedaż dokonywana poza obrotem zorganizowanym przez firmy inwestycyjne oraz zagraniczne firmy inwestycyjne, jeżeli prawa majątkowe zostały nabyte przez te firmy w ramach obrotu zorganizowanego.

Ponieważ Senat nie wniósł poprawek, ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Magdalena Majkowska

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kantowicz-Gdańska

Konsultant, certyfikowany trener, audytor. Ekspert z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi. Zajmuje się w szczególności rozwojem menedżerów oraz badaniem opinii pracowników i doradztwem w zakresie doskonalenia organizacji. Od początku swojej kariery zawodowej pracuje z najwyższą kadrą zarządzającą oraz menedżerami różnych szczebli - zarówno w wymiarze grupowym, jak i indywidualnym. Koncentruje się na kluczowych wyzwaniach i buduje na pozytywach. Rozwija miękkie kompetencje, a w szczególności umiejętności komunikacyjne. Jest inspiratorką autorefleksji i orędowniczką dialogu. Uczy menedżerów, jak skutecznie budować zaangażowanie i przełamywać opory pracowników wobec zmian. Jako niezależny konsultant i trener pracuje od 2006 roku. Zrealizowała liczne projekty doradcze i rozwojowe dla firm z wielu branż oraz instytucji publicznych. Prowadzi warsztaty, szkolenia i wykłady z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi oraz PR (kształtowanie wizerunku pracodawcy, komunikacja menedżerska, komunikacja wewnętrzna w organizacji, zarządzanie talentami, zarzadzanie wiedzą i inne obszary tematyczne). Projektuje programy rozwojowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK