| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > NBP: firmy chcą zwiększyć produkcję, ale bez nowych inwestycji

NBP: firmy chcą zwiększyć produkcję, ale bez nowych inwestycji

Polskie firmy nie mają problemów ze spłacaniem kredytów bankowych i chcą zwiększyć produkcję, ale nie planują nowych inwestycji - wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Ekonomiczny Narodowego Banku Polskiego.

Wyniki badania opublikowano w poniedziałek. Objęło ono 859 firm i przedstawia koniunkturę w sektorze przedsiębiorstw w ostatnim kwartale ub.r. i prognozy na pierwszy kwartał 2010 roku.

Jak wynika z badania, przedsiębiorstwa w trzech ostatnich miesiącach 2009 r. nieznacznie zwiększyły produkcję i spodziewają się jeszcze wyraźniejszej poprawy sprzedaży w tym kwartale. Rozpoczęcie nowych inwestycji planuje 37 proc. firm, czyli o 2 pkt procentowe więcej niż przed rokiem i o 20 punktów mniej niż dwa lata temu.

Wśród głównych barier dla prowadzenia działalności gospodarczej 20 proc. firm wskazuje na niski popyt na ich wyroby, 13 proc. - na niekorzystny kurs walutowy. 4,4 proc. badanych skarży się natomiast na trudności w otrzymaniu kredytu.

Z badania wynika, że 13,2 proc. firm będzie w tym kwartale zwalniać pracowników, podczas gdy nabór planuje przeprowadzić jedynie 6,9 proc. przedsiębiorstw.

Ok. 90 proc. badanych firm nie ma problemów ze spłacaniem bankowych kredytów - wynika z badania. Jednocześnie więcej przedsiębiorstw zamierza zmniejszać swoje zadłużenie niż zaciągać nowe zobowiązania.

Firmy zapytano też, czy wciąż odczuwają skutki międzynarodowego kryzysu finansowego. Odpowiedzi nie różniły się od tych sprzed trzech miesięcy. Wśród przedsiębiorstw, które deklarowały, że ucierpiały na skutek kryzysu, większość wciąż boryka się z problemami. Grupa firm, które przezwyciężyły trudności związane z kryzysem to obecnie 13 proc. - o 3 punkty procentowe więcej niż 3 miesiące wcześniej. Ok. 35 proc. firm poinformowało, że w ogóle nie zostały dotknięte kryzysem.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Szajkowski

Konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK