| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dziś ostatni dzień na wybór zwolnienia z VAT

Dziś ostatni dzień na wybór zwolnienia z VAT

Podatnicy, których obroty w 2009 roku przekroczyły 50 tys. zł, muszą rozliczać VAT. Przedsiębiorcy mogą wrócić do zwolnienia z VAT, jeśli ich obroty nie przekroczyły 100 tys. zł. Zawiadomienie fiskusa o powrocie do zwolnienia należy złożyć do 15 stycznia 2010 r.


Podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej w 2009 roku była wyższa niż 50 tys. zł, ale nie przekroczyła 100 tys. zł, mogą skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Muszą tylko złożyć zawiadomienie o powrocie do zwolnienia VAT do urzędu skarbowego do 15 stycznia 2010 r.

Eksperci podkreślają: powrót do zwolnienia z VAT się opłaca. Przedsiębiorcy nie muszą np. prowadzić pełnej ewidencji, składać deklaracji VAT, wystawiać faktur VAT.

Od 1 stycznia 2010 r. zmieniła się kwota obrotu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Do końca 2009 roku kwota uprawniająca do zwolnienia z rozliczania VAT wynosiła 50 tys. zł. Od tego roku obowiązuje wyższy limit zwolnienia (100 tys. zł zamiast dotychczasowych 50 tys. zł). Ostatnio skrócono również do jednego roku (były trzy lata) okres karencji po utracie zwolnienia lub rezygnacji z niego.

Dorota Stangreciak-Karpierz, ekspert podatkowy w Auxilium, wyjaśnia, że zgodnie ze znowelizowaną treścią art. 113 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, od początku 2010 roku kwota limitu obrotu, uprawniająca do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego, wynosi 100 tys. zł, a od 1 stycznia 2011 r. będzie wynosić 150 tys. zł.

Ustawodawca przewidział możliwość skorzystania z wyższego limitu również przez podatników, którzy utracili lub zrezygnowali ze zwolnienia w 2009 roku, mimo że nie upłynął roczny okres karencji.

Ze zwolnienia podmiotowego z VAT w 2010 roku mogą korzystać także podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej w 2009 roku była wyższa niż 50 tys. zł, ale nie przekroczyła kwoty 100 tys. zł.

Radosław Czunkiewicz, ekspert z kancelarii Grynhoff Woźny Maliński, stwierdza, że podatnik ma prawo powrócić do zwolnienia podmiotowego w 2010 roku, jeśli prowadząc działalność gospodarczą, uzyskał w 2009 roku status podatnika VAT czynnego i jednocześnie nie przekroczył limitu 100 tys. zł. Uprawnienie to przysługuje również podatnikowi, który wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu VAT rozpoczął w trakcie 2009 roku, a łączna wartość sprzedaży opodatkowanej, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej znalazła się w widełkach 50-100 tys. zł. Skorzystanie ze zwolnienia podmiotowego w 2010 roku obwarowane jest określonym obowiązkiem.

- Należy w terminie do 15 stycznia 2010 r. złożyć pisemne zawiadomienie o powrocie do zwolnienia do właściwego naczelnika urzędu skarbowego - podpowiada Radosław Czunkiewicz.

Właściwym urzędem skarbowym będzie urząd ze względu na miejsce wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Andrzej Pośniak, prawnik, doradca podatkowy w Kancelarii CMS Cameron McKenna, dodaje, że znowelizowana ustawa o VAT nie określa treści zawiadomienia, które podatnik zamierzający ponownie skorzystać ze zwolnienia VAT powinien złożyć w urzędzie skarbowym. Wydaje się zatem, że oświadczenie podatnika wskazujące na zamiar powrotu do zwolnienia VAT i jego podpis wystarczą, aby w 2010 roku skorzystać z tego zwolnienia.

Monika Szpryngiel, doradca podatkowy w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, spółka doradztwa podatkowego, przypomina, że jeżeli przedsiębiorca w okresie, w którym występował jako podatnik VAT czynny prowadzący działalność opodatkowaną, nabywał towary i usługi oraz skorzystał z prawa do odliczenia tego podatku, to w momencie powrotu do zwolnienia zobowiązany jest dokonać korekty podatku naliczonego, gdyż towary te nie będą już służyć czynnościom opodatkowanym.

- Ponadto, podobnie jak w latach poprzednich ze zwolnienia podmiotowego nie mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy m.in. dokonują dostaw wyrobów z metali szlachetnych lub świadczą usługi w zakresie doradztwa, usługi prawnicze bądź jubilerskie - wylicza Monika Szpryngiel.

Wyższy limit i powrót do zwolnienia jest dostępny dla wszystkich, którzy mogą z niego korzystać, ale opłaca się to tylko niektórym. Komu opłaca się wrócić do zwolnienia podmiotowego w VAT?

- Skorzystają przedsiębiorcy, u których niewielka część kosztów firmy jest dokumentowana fakturami VAT - ocenia Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy w Kancelarii Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy.

Podatnik zwolniony z VAT nie musi również opodatkowywać tym podatkiem towarów własnej produkcji i towarów, które po nabyciu nie były sprzedane, gdy zlikwiduje działalność.

Według Andrzeja Pośniaka przedsiębiorcy, którzy zastanawiają się nad powrotem do zwolnienia, powinni wziąć pod uwagę korzyści z niego płynące, czyli m.in. brak obowiązku prowadzenia pełnej ewidencji i składania comiesięcznych (cokwartalnych) deklaracji VAT.

- Podatnik taki nie wystawia faktur, a jedynie rachunki - mówi Andrzej Pośniak.

Z kolei Radosław Czunkiewicz zauważa, że powrót do zwolnienia VAT nie wszystkim podatnikom może się opłacić. Nabycie przez podatnika określonych towarów i usług wykorzystywanych do działalności opodatkowanej powodowało możliwość pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony. W sytuacji ponownego skorzystania ze zwolnienia podmiotowego podatnik straci prawo do odliczenia podatku naliczonego, co może mieć dla niego negatywne konsekwencje.

Limit zwolnienia z VAT

2009 rok - 50 tys. zł

2010 rok - 100 tys. zł

2011 rok - 150 tys. zł

Roczne limity zwolnienia z VAT w krajach UE

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK