| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pracownicy zatrudnieni na stałe będą lepiej chronieni przed zwolnieniem

Pracownicy zatrudnieni na stałe będą lepiej chronieni przed zwolnieniem

Stali pracownicy pracodawcy użytkownika zyskają lepszą ochronę przed utratą przez nich miejsc pracy, wynikającą z chęci zastąpienia ich pracownikami tymczasowymi.

Prezydent złożył Marszałkowi Sejmu projekt nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, gdyż jego zdaniem obowiązujący stan prawny w sposób niedostateczny chroni stałych pracowników przed zwolnieniami, wynikającymi wyłącznie z chęci zastąpienia ich pracownikami tymczasowymi. Projekt zmierza do uzupełnienia rozwiązań wprowadzonych ustawą z dnia 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.


Podstawowym celem nowelizacji jest rozszerzenie ochrony pracowników stałych poprzez ograniczenie możliwości przyjęcia do pracy pracownika tymczasowego, jeżeli rodzaj wykonywanej pracy i miejsce jej wykonywania ma się pokrywać w całości lub w części z rodzajem wykonywanej pracy i miejscem jej wykonywania przez pracownika stałego, którego pracodawca zwolnił w okresie ostatnich 6 miesięcy. Obecnie ograniczenie to wynosi 3 miesiące i dotyczy wyłącznie zatrudnienia na tym samym stanowisku pracy.


Wprowadzenie proponowanych zmian spowoduje, że ochrona przed zastąpieniem stałego pracownika pracownikiem tymczasowym przez pracodawcę użytkownika, nie będzie miała charakteru iluzorycznego, jak ma to miejsce w tej chwili. Aktualnie wystarczy zmienić tylko nazwę stanowiska, aby pracodawca użytkownik nie był już objęty przepisem ograniczającym możliwość zatrudnienia pracownika tymczasowego.


Dodatkowo nowelizacja zakłada wciągnięcie naruszenia omawianego zakazu do katalogu wykroczeń karanych grzywną na wniosek inspektora pracy.

oprac. Alicja Fal

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK