| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kompletny budynek jest środkiem trwałym

Kompletny budynek jest środkiem trwałym

Zakupiony budynek może być uznany za środek trwały i amortyzowany, gdy będzie kompletny i zdatny do działalności podatnika.


Organ podatkowy uznał, że skarżący zawyżył koszty uzyskania przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej poprzez dokonanie odpisów amortyzacyjnych od nowo nabytej nie-ruchomości. Ustalono, że budynek po zakupie nie był zdatny do użytku i wymagał remontu. Co więcej, celem zakupu był wynajem, a nie główna działalność skarżącego - usługi instalatorskie opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Skarżący tłumaczył, że wynajem lokali był jego dodatkową działalnością. Twierdził, że od momentu zakupu w budynku przechowywano część materiałów i urządzeń, a więc wykorzystywany był na potrzeby głównej działalności podatnika. Ponadto wskazywał, że budynek nie wymagał remontu. Został on przeprowadzony później na potrzeby wynajmu.

W ocenie sądu ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego wynika, że sporny budynek został nabyty przez skarżącego w celu uzyskiwania przychodów z tytułu najmu lokali. Wykorzystywanie budynku w ten sposób było możliwe dopiero po przeprowadzeniu jego remontu. Dlatego właśnie od tego momentu mógł być uznany za środek trwały, a podatnik mógł następnie rozpocząć jego amortyzację.

Sygn. akt I SA/Ol 482/09, I SA/Ol 483/09

Łukasz Majchrzak

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK