| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Urząd skarbowy może skorygować deklarację, gdy podatnik tego nie zrobi mimo wezwania

Urząd skarbowy może skorygować deklarację, gdy podatnik tego nie zrobi mimo wezwania

Urząd skarbowy może poprawić deklarację za podatnika. Zrobi to tylko w określonych przypadkach, np. gdy podatnik nie stawia się na wezwanie bądź nie uwzględnia w korekcie wszystkich uwag urzędu.


Organ podatkowy poprawi błędy w deklaracji podatnika, jeżeli zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty, kwoty zwrotu podatku lub wysokości straty w wyniku tej korekty nie przekracza 1 tys. zł.

Artur Kłopotowski, doradca podatkowy w Grant Thornton Frąckowiak, wyjaśnia, że przepis wskazuje graniczną kwotę, do jakiej organ podatkowy może sam skorygować zeznanie roczne czy inną deklarację. Jednak nawet w przypadku kwot mieszczących się w określonym przez ustawę progu, organ podatkowy może nie skorzystać z przysługującego mu uprawnienia w postaci samodzielnego skorygowania deklaracji i wezwać podatnika, płatnika lub inkasenta do skorygowania deklaracji. W ocenie organu wybór drugiego rozwiązania może być w danej sytuacji skuteczniejszym (szybszym, tańszym) sposobem skorygowania błędnej deklaracji - np. telefoniczne wezwanie podatnika.

- Mogą też występować przypadki, w których organ podatkowy nie będzie miał możliwości samodzielnego skorygowania deklaracji. Przykładem może tu być brak podpisu podatnika na złożonej deklaracji. Dodatkowo mogą wystąpić sytuacje, gdzie w celu skorygowania deklaracji organ zobowiązany będzie zapoznać się z dokumentami, na podstawie których została sporządzona deklaracja - tłumaczy Artur Kłopotowski.

Dodaje, że organ podatkowy zobowiązany jest do przeprowadzenia następujących czynności w celu samodzielnego skorygowania błędnie sporządzonej przez podatnika deklaracji: uwierzytelnia kopię skorygowanej deklaracji, co w praktyce sprowadza się do skserowania deklaracji i potwierdzenia każdej z jej stron za zgodność z oryginałem przez pracownika urzędu; następnie doręcza podatnikowi uwierzytelnioną kopię skorygowanej deklaracji wraz z informacją o związanej z korektą deklaracji zmianie wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty lub zwrotu podatku lub wysokości straty bądź informację o braku takich zmian.

Na doręczoną przez urząd korektę podatnik może wnieść sprzeciw do organu, który dokonuje korekty, w terminie 14 dni od dnia doręczenia uwierzytelnionej kopii skorygowanej deklaracji. Wniesienie sprzeciwu anuluje korektę. W razie niewniesienia sprzeciwu korekta deklaracji wywołuje skutki prawne jak korekta deklaracji złożona przez podatnika.

Według Artura Kłopotowskiego wprowadzona 1 września 2005 r. możliwość samodzielnego korygowania przez fiskusa (szczególnie urzędy skarbowe) deklaracji zwiększyła wachlarz możliwych do podjęcia działań zmierzających do skorygowania błędnych deklaracji.

- Stosowana ona może być np. w stosunku do podatników, którzy nie stawiają się na wezwanie, nie składają korekt czy też w przypadkach, w których istnieje uzasadniona obawa o nieuwzględnienie wszystkich uwag zawartych w wezwaniu i w związku z tym potrzebę wystosowania kolejnego wezwania. Ostatecznie, w odniesieniu do tych przykładów, samodzielne skorygowanie deklaracji przez urząd okaże się skuteczniejszym rozwiązaniem, często również tańszym i szybszym - podsumowuje Artur Kłopotowski.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK