| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy jeszcze poczekają na nową ustawę o e-podpisie

Przedsiębiorcy jeszcze poczekają na nową ustawę o e-podpisie

Nowe przepisy o podpisie elektronicznym pozwoliłyby firmom zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również czas. Niestety  przedsiębiorcy będą musieli jeszcze poczekać na korzystne dla siebie zmiany.

30 października w siedzibie Ministerstwa Gospodarki odbyła się konferencja uzgodnieniowa w sprawie nowej ustawy o podpisach elektronicznych. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele poszczególnych resortów, eksperci prawni, reprezentanci świata nauki i techniki oraz członkowie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego. Niestety nie rozstrzygnęli oni wszystkich wątpliwości.


Obecne regulacje w wielu przypadkach wymagają  posługiwania się bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego, kwalifikowanego certyfikatu. To z kolei powoduje, że e-podpis jest rozwiązaniem drogim i dlatego też rzadko stosowanym.


Konfederacja Pracodawców Polskich od wiosny śledzi postępy prac nad nowymi przpisami odnośnie e-podpisu. Zdaniem eksperta KPP Adama Ambrozika, obywatele jeszcze długo poczekają na nowe zasady digital signature. Stopień szczegółowości dyskusji i trudności w ustaleniu wspólnych stanowisk nie rokują bowiem na szybki przełom.


Natomiast nowelizacja jest bardzo istotna dla polskich firm. Przede wszystkim pozwoliłaby zaoszczędzić czas poświęcany na załatwianie spraw w zwykłej, „papierowej” formie. Ponadto uwolniłaby przedsiębiorców od obowiązującej obecnie regulacji wymuszającej stosowanie drogich rozwiązań teleinformatycznych, wiążących się z wydatkiem rzędu 300 zł rocznie.


KPP wskazuje, że w Danii funkcjonuje darmowy podpis elektroniczny, dzięki czemu w portfelu obywateli zostaje blisko 400 mln euro. Z kolei w Estonii każdy obywatel w dowodzie osobistym otrzymuje mikroprocesor z własnym podpisem elektronicznym. Niestety takie rozwiązania są na razie w Polsce nieosiągalne.

oprac. Alicja Fal

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »