| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Tryb ustalania płacy minimalnej bez zmian

Tryb ustalania płacy minimalnej bez zmian

Parlamentarzyści utrzymali dotychczasowy mechanizm uzgadniania płacy minimalnej w Trójstronnej Komisji do spraw Społeczno-Gospodarczych.

W ubiegłym tygodniu odbyło się posiedzenie sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny w sprawie poselskich projektów dotyczących płacy minimalnej. Sejm odrzucił oba projekty autorstwa PiS i Lewicy, które przewidywały drastyczne podwyższenie płacy minimalnej, co zupełnie nie było powiązane ze wzrostem wydajności i wartości pracy.


Zdaniem PKPP Lewiatan brak zróżnicowania terytorialnego podwyżek płacy minimalnej spowodowałby, że w wielu regionach kraju płaca ta, dla pracowników z najniższymi kwalifikacjami, wynosiłaby więcej niż wartość wykonywanej przez nich pracy. Ryzykowne byłoby również zakładane w projektach stałe powiązanie płacy minimalnej jako 50% płacy średniej. Bowiem sztywne wiązanie płacy minimalnej w ten sposób uniemożliwiłoby jej dostosowanie do wartości wykonywanej pracy i warunków gospodarczych.


Obecnie płaca minimalna jest ustalana w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno - Gospodarczych z udziałem rządu, organizacji pracodawców oraz związków zawodowych. W opinii PKPP Lewiatan ten koncyliacyjny mechanizm sprawdza się od kilku lat. Konsensus wszystkich stron dialogu oparty jest bowiem w równym stopniu na oczekiwaniach pracowników jak i na możliwościach pracodawców oraz skarbu państwa.


W 2010 roku płaca minimalna wynosić będzie 1317 PLN, co w zależności od sposobu liczenia, stanowi 40-44% wynagrodzenia średniego.

oprac. Alicja Fal

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Hetman

Adwokat i radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa autorskiego, pracy, handlowego i europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK