| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Elektroniczne odpisy z KRS zyskają moc dokumentów urzędowych

Elektroniczne odpisy z KRS zyskają moc dokumentów urzędowych

Przedsiębiorcy będą mogli posługiwać się elektronicznymi odpisami, wyciągami i zaświadczeniami wydanymi przez Centralną Informację KRS w postępowaniach. Wydruki elektroniczne zyskają moc dokumentów urzędowych.

Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało do konsultacji społecznych projekt założeń do nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Proponowane zmiany zakładają umożliwienie posługiwania się elektronicznymi odpisami, wyciągami i zaświadczeniami wydanymi przez Centralną Informację KRS w postępowaniach, w których obecnie dokument elektroniczny nie jest akceptowany jako dokument urzędowy.

Nowelizacja ustawy w  sposób jednoznaczny przyzna wydrukom elektronicznym moc dokumentów urzędowych. Zdaniem Krajowej Izby Gospodarczej to znacznie ułatwi życie przedsiębiorcom.

Wśród pozytywnie ocenianych zmian, KIG wymienia również wprowadzenie bezpłatnego dostępu do wszystkich danych zawartych w rejestrze w ogólnodostępnych sieciach teleinformatycznych.

Na poparcie zasługuje także propozycja dotycząca stworzenia możliwości umieszczania w KRS informacji związanych z kontaktem elektronicznym z przedsiębiorcami, takich jak adres poczty elektronicznej i strony internetowej - uważa prezes KIG Andrzej Arendarski.

Projekt zakłada ponadto możliwość wpisywania z urzędu przez sąd informacji o numerze NIP, na podstawie danych uzyskanych z urzędu skarbowego, bez potrzeby wzywania przedsiębiorcy do uzupełnienia danych. To z kolei w znaczny sposób usprawni pracę sądów.

oprac. Alicja Fal

mojafirma.infor.pl/KIG

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Koralewski

Aplikant radcowski, ekspert w dziedzinie prawa handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK