| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rząd przyjął program wspierania polskiego eksportu

Rząd przyjął program wspierania polskiego eksportu

Rząd przyjął na wtorkowym posiedzeniu program wspierania polskiego eksportu. Dzięki niemu zagraniczni przedsiębiorcy będą mogli łatwiej uzyskać kredyty na zakup polskich towarów i usług.

Z komunikatu Centrum Informacyjnego Rządu wynika, że - według szacunków - program umożliwi wzrost polskiego eksportu w najbliższych latach o 6,6 mld zł. Rząd zdecydował o przyjęciu programu, bo kryzys finansowy spowodował, że banki komercyjne ograniczyły udzielanie kredytów firmom.

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział we wtorek w TVN24, że jego resort chciał, by te instrumenty były dostępne także dla eksporterów, którzy wysyłają towary za granicę. Dodał, że byłoby to bezpieczniejsze, ponieważ firmy te mogą być pod kontrolą, a zagraniczni odbiorcy naszych towarów mogą się w pewnej chwili rozmyć".

"Ten instrument, który minister finansów zaproponował, choć niepełny, niekompletny, to jednak jest pożyteczny dla gospodarki i może wywołać pożyteczne efekty" - powiedział Pawlak.

Nabywcom polskich towarów i usług tzw. kredytów eksportowych będzie udzielał z własnych środków Bank Gospodarstwa Krajowego. W tym celu BGK będzie mógł zaciągać kredyty i pożyczki oraz emitować obligacje w kraju i za granicą. Kredyty eksportowe, udzielane w ramach programu, będą objęte ubezpieczeniem Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych SA.

Według planów rządu BGK udzieli kredytów na kwotę 5,1 mld zł - ok. 3,2 mld zł kredytów na bazie stopy CIRR (stopa referencyjna oprocentowania rynkowego) oraz ok. 1,9 mld zł na bazie zmiennej procentowej.

Szczegółowe instrumenty realizacji programu zostaną uzgodnione w umowie pomiędzy ministrem finansów a BGK.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mrugas

ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK