| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy apelują do prezydenta w sprawie pakietu antykryzysowego

Przedsiębiorcy apelują do prezydenta w sprawie pakietu antykryzysowego

Biznesmeni zrzeszeni w Kongresie Przedsiębiorczości zaapelowali w czwartek do prezydenta o pilne podpisanie ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu dla pracowników i przedsiębiorców. Uważają, że w drugim półroczu 2009 r. kryzys gospodarczy może się zaostrzyć i firmom będą potrzebne rozwiązania przewidziane w ustawie.

Parlament przesłał prezydentowi ustawę w połowie lipca. Jak poinformowała PAP Kancelaria Prezydenta, termin jej podpisania upływa 10 sierpnia.

Ustawa stanowi część pakietu antykryzysowego i dotyczy przede wszystkim prawa pracy.

"Przedstawicielom rządu, pracodawców i pracobiorców udało się doprowadzić do wspólnej, kompromisowej koncepcji pomocy firmom i pracownikom w czasach kryzysu. Wprowadzenie jej w życie pozwoli osłabić skutki spowolnienia gospodarczego w Polsce" - napisali przedsiębiorcy.

Według nich druga połowa roku może być trudniejsza dla firm i dlatego powinny one mieć wówczas instrumenty wsparcia, wynikające z pakietu antykryzysowego. Przedsiębiorcy przekonują prezydenta, że instrumenty te "mogą pomóc 60 tys. przedsiębiorstw i 250 tys. pracowników".

Autorzy listu zapewniają, że realizacja ustawy będzie stale monitorowana przez Komisję Trójstronną i - w razie potrzeby - jej członkowie będą występować z wnioskami o korygowanie przepisów.

Ustawa wprowadza m.in. elastyczny czas pracy, dłuższy okres rozliczeniowy czasu pracy, ogranicza do 24 miesięcy okres zawierania umów na czas określony. Przewiduje również dofinansowanie firm, których obroty spadły o co najmniej 25 proc. i z powodu kryzysu muszą czasowo zatrzymać produkcję.

Kongres Przedsiębiorczości powstał w 2008 r. Zrzesza 6 organizacji reprezentujących przedsiębiorców: PKPP Lewiatan, Konfederację Pracodawców Polskich, Krajową Izbę Gospodarczą, Polską Radę Biznesu, Amerykańską Izbę Handlową i Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową. Przewodniczącą Kongresu jest prezydent PKPP Lewiatan, Henryka Bochniarz.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adam Bartosiewicz

doradca podatkowy, radca prawny, doktor nauk prawnych ze specjalnością prawo finansowe, wspólnik kancelarii doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK