| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firma nie zatrudni inspektora

Firma nie zatrudni inspektora

Pracodawca nie będzie musiał zatrudniać inspektora ochrony przeciwpożarowej w zakładzie pracy. W celu zwalczania pożarów w firmie wyznaczy właściwego pracownika.

Prezydent podpisał ustawę z 7 maja 2009 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy. Nowelizacja znosi obowiązek zatrudnienia inspektorów ochrony przeciwpożarowej w każdej firmie. Zamiast tego przedsiębiorca wyznaczy pracownika do wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników.


Z obowiązku wyznaczania osoby odpowiedzialnej za zwalczanie pożarów zwolnione będą firmy zatrudniające wyłącznie pracowników młodocianych lub niepełnosprawnych. Działania te będzie mógł wykonywać w takim zakładzie sam pracodawca.


Osoby wyznaczone do zwalczania pożarów w firmie zwolnione będą ponadto z obowiązku posiadania specjalistycznych kwalifikacji. Wystarczy, że zaliczą zwykłe szkolenie bhp, obowiązkowe dla wszystkich pracowników.  


Koszt szkolenia przeciwpożarowego jednego pracownika to około 1250 zł. Taki obowiązek, któremu podlegałby również przedsiębiorca zatrudniający jednego pracownika, często byłby nie do zrealizowania  i generowałby zbyt wysokie koszty w małej firmy. Dlatego wprowadzone nowelizacją zmiany są korzystne dla przedsiębiorców, zwłaszcza w czasie kryzysu, kiedy to firmy szukają wszelkich możliwych oszczędności.


Nie udało się natomiast przeforsować pomysłu, aby umożliwić właścicielom małych firm osobiste wykonywanie czynności związanych z ochroną przeciwpożarową. Pracodawca miałby wówczas wybór, czy wyznaczyć w tym celu pracownika, czy samodzielnie realizować obowiązki w zakresie zwalczania pożarów.


Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

mojafirma.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacko Radcowska Kacprzak Kowalak sp. p. w Poznaniu

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK