| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Auta sprowadzane z UE będą szczegółowo kontrolowane

Auta sprowadzane z UE będą szczegółowo kontrolowane

Przed wydaniem dowodu rejestracyjnego gmina będzie sprawdzała, czy samochód nie pochodzi z kradzieży w innym państwie Unii Europejskiej.


nowe prawo 

W przypadku rejestracji samochodu sprowadzonego z innego państwa Unii Europejskiej gmina może dowiedzieć się, czy pojazd nie został wcześniej skradziony w innym państwie. Od 3 czerwca przy rejestracji pojazdu z innego państwa urząd może zwrócić się z pytaniem do Systemu Informacyjnego Schengen, w którym znajdują się tego typu informacje. Taką możliwość przewiduje rozporządzenie ministra infrastruktury z 28 kwietnia 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz.U. nr 74, poz. 634), które weszło w życie 3 czerwca 2009 r.

Zmiana rozporządzenia utrudni zatem zarejestrowanie w Polsce pojazdów, które są poszukiwane na przykład u naszych zachodnich sąsiadów.

Obecnie przy rejestracji pojazdu, który wcześniej był już zarejestrowany w Polsce, należy w wydziale rejestrującym zwrócić dotychczasowe tablice rejestracyjne. Nowe przepisy rozszerzają obowiązek zwrotu tablic rejestracyjnych również o pojazdy sprowadzone z zagranicy. Jeżeli w konkretnym przypadku pojawi się wymóg zwrotu tych tablic do organu rejestrującego państwa, z którego pojazd został sprowadzony, zamiast tablic rejestracyjnych właściciel samochodu będzie dołączał stosowne oświadczenie.

Nowe przepisy określają ponadto, że w przypadku pierwszej rejestracji na terytorium Polski pojazdu sprowadzonego z zagranicy i zgłoszenia np. kradzieży, zgubienia lub zniszczenia oryginalnego dowodu rejestracyjnego, trzeba dołączyć wtórnik dowodu rejestracyjnego. Musi on być wydany przez organ, który w innym państwie dokonywał rejestracji auta.

Nowelizacja rozporządzenia przewiduje ponadto, że w przypadku braku oryginału dowodu rejestracyjnego jest możliwość przedstawienia zaświadczenia wydanego przez urząd rejestrujący za granicą, które potwierdzi dane zawarte w straconym dokumencie. W takiej sytuacji należy dołączyć także zaświadczenie do policji z kraju, w którym auto było zarejestrowane, że fakt kradzieży dokumentu został zgłoszony.

ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »