| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pracodawca wyznaczy pracownika do zwalczania pożarów w firmie

Pracodawca wyznaczy pracownika do zwalczania pożarów w firmie

Pracodawca zatrudniający do 20 osób nie będzie mógł osobiście wykonywać czynności związanych z ochroną przeciwpożarową. Będzie musiał w tym celu wyznaczyć właściwego pracownika.

W ubiegłym tygodniu Senat przyjął poprawkę do nowelizacji kodeksu pracy w zakresie wyznaczenia pracowników w celu zwalczania pożarów w zakładzie pracy. Zgodnie z poprawką nawet przedsiębiorcy zatrudniający wyłącznie młodocianych lub niepełnosprawnych będą musieli wyznaczyć osobę odpowiedzialną za ochronę przeciwpożarową, ewakuację pracowników i udzielanie pierwszej pomocy.


Nowelizacja ma na celu przed wszystkim zniesienie obowiązku posiadania specjalistycznych kwalifikacji przez osoby odpowiedzialne za zwalczanie pożarów w firmie. Koszt szkolenia przeciwpożarowego jednego pracownika to około 1250 zł. Taki obowiązek, któremu podlegałby również przedsiębiorca zatrudniający jednego pracownika, często byłby nie do zrealizowania  i generowałby zbyt wysokie koszty w małej firmy.


W trakcie prac legislacyjnych Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan (PKPP Lewiatan) czyniła starania, aby umożliwić właścicielom małych firm osobiste wykonywanie czynności związanych z ochroną przeciwpożarową. Pracodawca miałby wybór, czy wyznaczyć w tym celu pracownika, czy samodzielnie realizować obowiązki w zakresie zwalczania pożarów.


Niestety propozycja PKPP Lewiatan nie została uwzględniona. Argumentem był wyraźny wymóg przez prawo unijne wyznaczania pracownika oraz fakt, że pracodawca zawsze odpowiada za stan bhp zakładzie pracy. W przekonaniu PKPP Lewiatan jest to bezzasadne obarczanie pracownika obowiązkami, które i tak spoczywają na pracodawcy.

mojafirma.infor.pl/PKPPLewiatan

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Mojafirma.infor.pl
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK