| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pracodawca wyznaczy pracownika do zwalczania pożarów w firmie

Pracodawca wyznaczy pracownika do zwalczania pożarów w firmie

Pracodawca zatrudniający do 20 osób nie będzie mógł osobiście wykonywać czynności związanych z ochroną przeciwpożarową. Będzie musiał w tym celu wyznaczyć właściwego pracownika.

W ubiegłym tygodniu Senat przyjął poprawkę do nowelizacji kodeksu pracy w zakresie wyznaczenia pracowników w celu zwalczania pożarów w zakładzie pracy. Zgodnie z poprawką nawet przedsiębiorcy zatrudniający wyłącznie młodocianych lub niepełnosprawnych będą musieli wyznaczyć osobę odpowiedzialną za ochronę przeciwpożarową, ewakuację pracowników i udzielanie pierwszej pomocy.


Nowelizacja ma na celu przed wszystkim zniesienie obowiązku posiadania specjalistycznych kwalifikacji przez osoby odpowiedzialne za zwalczanie pożarów w firmie. Koszt szkolenia przeciwpożarowego jednego pracownika to około 1250 zł. Taki obowiązek, któremu podlegałby również przedsiębiorca zatrudniający jednego pracownika, często byłby nie do zrealizowania  i generowałby zbyt wysokie koszty w małej firmy.


W trakcie prac legislacyjnych Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan (PKPP Lewiatan) czyniła starania, aby umożliwić właścicielom małych firm osobiste wykonywanie czynności związanych z ochroną przeciwpożarową. Pracodawca miałby wybór, czy wyznaczyć w tym celu pracownika, czy samodzielnie realizować obowiązki w zakresie zwalczania pożarów.


Niestety propozycja PKPP Lewiatan nie została uwzględniona. Argumentem był wyraźny wymóg przez prawo unijne wyznaczania pracownika oraz fakt, że pracodawca zawsze odpowiada za stan bhp zakładzie pracy. W przekonaniu PKPP Lewiatan jest to bezzasadne obarczanie pracownika obowiązkami, które i tak spoczywają na pracodawcy.

mojafirma.infor.pl/PKPPLewiatan

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Marta Kawecka Właściciel portalu LegalnaBudowa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »