| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ostatni dzień na wpłatę raty odpisów na ZFŚS

Ostatni dzień na wpłatę raty odpisów na ZFŚS

1 czerwca mija termin, w którym pracodawcy mają obowiązek przekazać na rachunek bankowy pierwszą część naliczonych odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

Ustawowym terminem, w którym pracodawcy powinni wpłacić kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) jest 31 maja. Ponieważ w tym roku termin ten wypada w niedzielę, zostaje przesunięty na dzień następny, a więc poniedziałek 1 czerwca.


ZFŚS tworzony jest w firmach zatrudniających według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Fundusz tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych.


Wysokość odpisu podstawowego wynosi na jednego zatrudnionego 37, 5 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą. W 2009 r. podstawą do obliczenia wysokości odpisów na ZFŚS jest kwota 2666,77 zł.


Sprawdź wysokość odpisów na ZFŚS w 2009 r. >>


Pozostałą część odpisów podstawowych oraz dobrowolnych zwiększeń dokonywanych na pracowników w stosunku do których orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz będących już emerytami lub rencistami, pracodawcy mają obowiązek wpłacić do 30 września.


Za niedotrzymanie ustawowych terminów pracodawca podlega karze grzywny.


Podstawa prawna:

- ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. nr 70, poz. 335 ze zm.)

mojafirma.infor.pl

reklama

Autor:

Źródło:

Mojafirma.infor.pl
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Lisak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »