| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy redukujące zatrudnienie zyskają pomoc

Firmy redukujące zatrudnienie zyskają pomoc

Województwa będą mogły realizować projekty tzw. szybkiego reagowania dla pracodawców, którzy muszą restrukturyzować zatrudnienie. Projekty będą realizowane w tzw. trybie systemowym.


Mające problemy firmy będą mogły przeprowadzać za pieniądze unijne program zwolnień monitorowanych w ramach tzw. instrumentu szybkiego reagowania. Nie będą musiały same pisać projektu i startować w konkursie, bo w regionach będą dostępne tzw. systemowe projekty outplacementowe. Realizatora takiego projektu samorząd wojewódzki wybierze w przetargu. Wybrana firma szkoleniowa będzie pozostawała w gotowości do świadczenia wsparcia przedsiębiorcom, którzy w związku z kryzysem będą musieli dokonać zwolnień grupowych.

- Gdy wsparcie okaże się potrzebne, firma szkoleniowa w przedsiębiorstwie zrealizuje program zwolnień monitorowanych. Przeprowadzi analizę potrzeb szkoleniowych pod kątem zapotrzebowania na lokalnym rynku i zaoferuje zwalnianym osobom doradztwo zawodowe, pośrednictwo pracy i szkolenia - mówi Michał Boni z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Jego zdaniem istotne jest, aby taka pomoc była oferowana jak najszybciej, gdy pracodawca dopiero planuje zwolnienia. Efekt szybkiej interwencji trudno osiągnąć w przypadku projektów realizowanych w trybie konkursowym. Dlatego w PARP powstał ogólnopolski systemowy projekt szybkiego reagowania dla przedsiębiorstw działających ponadregionalnie. Ma być realizowany w ramach Poddziałania 2.1.3 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL).

Zdaniem PARP systemowe projekty outplacementowe łatwiej będzie realizować w regionach, bo województwa wiedzą najlepiej, jaka może być przewidywana skala zwolnień oraz znają najlepiej specyfikę i potrzeby lokalnego rynku pracy. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) nie chce szczegółowo określać warunków realizacji tego typu projektów.

- Pozostawiamy te kwestie w kompetencji samorządów województw - mówi Paweł Chorąży z MRR.

Jednak regiony, które będą chciały realizować te projekty, muszą dokonać zmian w swoich planach działania na 2009 rok i zgłosić to w czerwcu do MRR.

Na razie nie wszystkie województwa są tym zainteresowane.

- Czujemy, że jest potrzeba wprowadzenia projektu, który polegałby na gotowości do wspierania przedsiębiorców w regionie. Na razie nie widzimy skutecznego rozwiązania technicznego dotyczącego szybkiego wyboru jednostki, która będzie w stanie szybko zareagować - mówi Adam Szponka z Urzędu Marszałkowskiego woj. kujawsko-pomorskiego.

Jego zdaniem taki projekt powinien realizować wojewódzki urząd pracy. Projektu systemowego w 2009 roku nie zamierza natomiast realizować woj. podkarpackie.

- Nie przewidujemy zmian w naszym planie działania na 2009 rok - mówi Grażyna Dytko, wiceprezes WUP w Rzeszowie.

Dodaje, że WUP uwzględnił niekorzystną sytuację osób zwalnianych w wielu zakładach regionu, wprowadzając przyspieszoną procedurę wyboru projektów outplacementowych w trybie konkursowym.

Beata Lisowska

beata.lisowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Pismo "Niebieska Linia"

Dwumiesięcznik poświęcony problematyce przemocy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »