REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Biurokracja ograniczy przedsiębiorstwom dostęp do państwowych poręczeń

Daria Stojak

REKLAMA

Aby uzyskać poręczenie kredytu przez Skarb Państwa, firmy będą musiały zlecać wykonanie kosztownych obliczeń i przygotować kilkanaście dokumentów.

NOWE PRAWO

REKLAMA

Przedsiębiorcy, którzy chcą uzyskać poręczenie lub gwarancje Skarbu Państwa kredytów zaciąganych na nowe inwestycje, będą musieli złożyć do Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) plik dokumentów zawierających skomplikowane wyliczenia. Takie wnioski płyną z rozporządzenia w sprawie udzielania przez Skarb Państwa poręczenia i gwarancji oraz opłaty prowizyjnej od poręczenia i gwarancji, które przyjęła wczoraj Rada Ministrów.

Nowe rozporządzenie jest aktem wykonawczym do ostatniej nowelizacji ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa.

- Mimo że sama ustawa jest użyteczna, urzędnicy Ministerstwa Finansów stworzyli rozporządzenie, które sprawi, że ustawa będzie martwa - mówi Piotr Jaworski, ekspert prawnogospodarczy Krajowej Izby Gospodarczej.

Zbyt dużo dokumentów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wydane rozporządzenie nie ograniczyło ogromnej liczby dokumentów, które od 12 lat przedstawiać muszą przedsiębiorcy starający się o państwowe poręczenie.

- Na dobrą sprawę firmy muszą spełnić warunki, które są bardziej rygorystyczne niż wymaga tego udzielenie klasycznego kredytu bankowego - uważa Piotr Jaworski.

Tymczasem w obecnej sytuacji na rynkach finansowych najważniejsze jest to, żeby przedsiębiorcy mieli jak najłatwiejszy dostęp do poręczeń kredytów i gwarancji.

REKLAMA

- Kwestia gwarancji i poręczeń kredytowych jest najważniejszym elementem, jeżeli chodzi o utrzymanie produkcji i niezwalniania ludzi. Dlatego wszystkie rozwiązania powinny upraszczać procedury - podkreśla dr Remigiusz Kaszubski ze Związku Banków Polskich.

Obecnie na rynku funkcjonuje dużo instytucji będących funduszami poręczeń kredytowych, które zakładane są często np. przez samorząd terytorialny. Przyjęte przez nich procedury, dotyczące poręczeń kredytowych, są znacznie prostsze. Zdaniem specjalistów tą drogą powinien iść także rząd.

Drogie poręczenie

Z punktu widzenia małych przedsiębiorstw, do których przede wszystkim skierowany jest program, spełnienie wszystkich wymogów formalnych jest niezmiernie trudne do wykonania.

- Firma nigdy nie będzie w stanie im sprostać, jeśli nie zatrudni fachowca - mówi Piotr Jaworski.

Dlatego wyliczeń powinien dokonać bezpośrednio BGK. Podobnie jest przecież we wszystkich instytucjach bankowych udzielających kredytów i poręczeń.

Poręczenia udzieli też BGK

- Dzięki nowelizacji ustawy, BGK będzie prowadził działalność bankową, wspierając jednocześnie rządowe programy społeczno-gospodarcze, realizowane z wykorzystaniem środków publicznych - mówi Magdalena Kobos z Ministerstwa Finansów.

REKLAMA

Najważniejsza zmiana w obowiązującej od 15 maja ustawie dotyczy wprowadzenia możliwości udzielanie poręczeń i gwarancji w imieniu i na rachunek Skarbu Państwa nie tylko przez banki komercyjne, ale też BGK. Dotyczy to kwot wyższych niż 10 mln euro, ale niższych niż 30 mln euro.

Poręczenia i gwarancje mogą być udzielane za wynagrodzeniem odpowiadającym wynagrodzeniu rynkowemu i do wysokości 60 proc. pozostającej do spłaty kwoty zobowiązania objętego poręczeniem lub gwarancją wraz z 60 proc. należnych odsetek od tej kwoty i innych kosztów bezpośrednio związanych ze zobowiązaniem.

Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

237,7 mld zł

polskie firmy były winne bankom pod koniec lutego 2009 r.

10 mln euro

może minimalnie wynosić wartość kredytu, na jaki przedsiębiorca chce uzyskać poręczenie BGK

Daria Stojak

Katarzyna Wójcik-Adamska

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA