REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekonomiści: euro w Polsce najwcześniej za pięć lat

Marek Chądzyński
Marek Chądzyński

REKLAMA

Rządowi przestało zależeć na wprowadzeniu złotego do ERM2 w tym roku - oceniają ekonomiści. Musimy poczekać, aż uspokoi się rynek. To oznacza, że wspólna waluta zastąpi naszą nie wcześniej niż w 2014 roku.

Ludwik Kotecki, pełnomocnik rządu do spraw wprowadzenia euro, kilkukrotnie w ubiegłym tygodniu mówił, że obecne rozchwianie kursu złotego nie sprzyja wprowadzaniu go do korytarza walutowego. Eksperci zinterpretowali to jednoznacznie: rząd wycofuje się z planu zapisanego w tzw. mapie drogowej, zgodnie z którym złoty miał się znaleźć w ERM2 w połowie roku.

REKLAMA

- Ewidentnie strona rządowa odpuszcza szybkie wchodzenie do ERM2 z powodów wskazywanych od dawna przez ekonomistów, czyli rozchwiania kursu złotego i braku zgody politycznej. Rząd oficjalnie nie wspomina o ewentualnych kłopotach fiskalnych, ale zapewne to też bierze pod uwagę - mówi Jacek Wiśniewski, główny ekonomista Raiffeisen Banku.

Zdaniem Macieja Relugi z BZ WBK warunki wejścia do ERM2, które teraz chce analizować resort finansów, są powszechnie znane.

- Rada Polityki Pieniężnej umieściła w swoim komunikacie stwierdzenie, że należy osiągnąć konsensus polityczny przed ERM2 po spotkaniu z premierem. To oznacza, że warunek kompromisu rząd narzucił sobie już wcześniej. Druga sprawa, czyli stabilizacja na rynku finansowym, omawiana była przez Ministerstwo Finansów wielokrotnie - mówi Maciej Reluga.

Jacek Wiśniewski dodaje, że optymalne warunki wejścia do mechanizmu kursowego jest stosunkowo łatwo określić.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Prawdopodobieństwo spełnienia wszystkich kryteriów łącznie z kryterium prawnym w dwa, dwa i pół roku po wprowadzeniu złotego do ERM2 musi być duże. Przy tym nikt nie może mieć wątpliwości co do trwałości ich spełnienia. Dziś realizacja kryteriów, przynajmniej niektórych, jest kwestionowana - mówi ekonomista Raiffeisen Banku.

Eksperci uważają, że przyjęcie przez Polskę euro jest realne w perspektywie pięciu, sześciu lat.

REKLAMA

- Rynki mogą się ustabilizować na przełomie 2009 i 2010 roku. Teoretycznie w połowie 2010 roku można by więc wprowadzać złotego do ERM2. Ale trudno powiedzieć, czy zostanie osiągnięty kompromis polityczny. Biorąc pod uwagę układ sił, wydaje mi się to mało prawdopodobne. Jeśli to miałoby nastąpić dopiero po kolejnych wyborach, to datą wejścia do ERM2 byłby rok 2011 lub 2012.W każdym razie przyjęcie euro jest o wiele bardziej prawdopodobne w 2014 lub 2015 roku niż w 2012 roku - mówi Maciej Reluga.

Zdaniem Jacka Wiśniewskiego rząd powinien wrócić do tematu, gdy po ustabilizowaniu złotego na rynku Ministerstwo Finansów dodatkowo będzie też miało pewność co do polityki budżetowej w następnych latach.

- Dzisiaj MF działa w warunkach dużej niepewności - mówi.

- Konsensus rynkowy dla daty przyjęcia euro to rok 2014 lub 2015. Bo główny czynnik ryzyka to ciągły brak porozumienia politycznego - dodaje ekspert.

WARUNKI POTRZEBNE DO PRZYJĘCIA EURO

• złoty przez minimum dwa lata musi się utrzymywać w tzw. korytarzu, czyli w systemie ERM2. Teoretycznie jego kurs może się odchylać o plus minus 15 proc. od centralnego parytetu Praktycznie złoty nie powinien się trwale osłabić o więcej niż 2,25 proc.

• inflacja w Polsce nie może być wyższa o 1,5 proc. niż średnia inflacja w państwach UE o najniższym wskaźniku wzrostu cen

• deficyt sektora finansów publicznych nie może przekroczyć 3 proc. PKB

• dług publiczny nie może być większy niż 60 proc. PKB

• długoterminowa stopa procentowa - w praktyce oprocentowanie obligacji 10-letnich - nie może być wyższa o więcej niż 2 pkt proc. od średniej z analogicznych stóp procentowych w trzech krajach UE o najbardziej stabilnych cenach

MAREK CHĄDZYŃSKI

marek.chadzynski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA