| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy czekają na ustawę o opcjach

Firmy czekają na ustawę o opcjach

Banki i przedsiębiorstwa muszą się porozumieć w kwestii uregulowania zobowiązań wynikających z umów opcyjnych. Brak porozumienia oznacza bankructwo tysięcy firm, utratę pracy, kłopoty finansowe kilku banków i mniejsze wpływy do budżetu.

• Alternatywą dla korzystania z mediacji jest spór w sądzie, ale czy pod względem prawnym obie strony mogą przystąpić do niego na równych warunkach?

- Przedsiębiorcy muszą wnieść 5 proc. wartości sporu i potem całe lata procesować się z bankiem. W trakcie sporu bank może stosować BTE. Dlatego apelujemy o zawieszenie egzekucji na czas sporu. Jeśli coś jest sporne, to banki nie powinny mieć prawa do traktowania przedmiotu sporu za bezsporny. Dochodzi więc do odwrócenia sytuacji, która powinna obowiązywać. Przecież by kogoś skazać i prowadzić w stosunku do niego egzekucję, należy udowodnić mu winę. W relacjach z bankiem to przedsiębiorca musi udowodnić swoją niewinność, ale nim to osiągnie, może już nie być przedsiębiorcą.

• Czy przedsiębiorcy nie powinni więc unikać sporów sądowych, starając się o rozwiązanie kontrowersji metodą negocjacji?

- Jeśli pozew w sprawie opcji zostanie starannie przygotowany, to przedsiębiorca ma ogromne szanse na korzystny wyrok. Obowiązujące prawo, nawet bez uwzględniania wymogów stawianych bankom przez dyrektywę MIFID, powinno dostarczyć przedsiębiorcom wystarczających argumentów do wygrania sporów z bankami. Natomiast ich obecna sytuacja prawna jest zła. Banki grożą firmom BTE, często pobierają nienależne im kwoty z rachunków, blokują kapitał obrotowy, wypowiadają umowy kredytowe, zmuszają do ugody na narzuconych warunkach, doprowadzają przedsiębiorstwa do upadłości i przejmują ich aktywa.

• Przedsiębiorstwa mają prawo wnioskować do sądu o zawieszenie egzekucji w celu zabezpieczenia powództwa.

- Sąd ma teoretycznie siedem dni na rozpatrzenie takiego wniosku. Na razie mimo złożenia przez przedsiębiorców wniosków decyzje nie zapadają. Liczymy, że sądy uporają się z nawałem pracy i takie decyzje podejmą, co ośmieli przedsiębiorców do zgłaszania kolejnych wniosków.

• Jakie jest stanowisko Stowarzyszenia wobec propozycji ustawowego zawieszenia egzekucji banków do czasu rozstrzygnięcia sporów i zniesienia opłat procesowych dla przedsiębiorców?

- Przyjęcie takich rozwiązań leży nie tylko w interesie przedsiębiorstw poszkodowanych przez TIP, ale i w interesie kraju. Upadek setek, a nawet tysięcy firm oznacza spadek dochodów budżetu, wzrost bezrobocia i poważną groźbę dla stabilności gospodarki. Powstaje więc pytanie: dlaczego rząd i parlament mieliby akceptować praktyki powodujące zmniejszenie wpływów budżetowych i rujnowanie polskich przedsiębiorstw?

Posłowie PSL, PiS i SLD wnieśli projekty ustaw, dążąc do szybkiego ich przeprowadzenia przez parlament. Fakt, że PO nie poparła projektu koalicjanta lub nie przygotowała własnego, to dla wielu przedsiębiorców tajemnica i ogromny zawód.

Rozmawiał KRZYSZTOF POLAK

• ZBIGNIEW PRZYBYSZ

prezes Stowarzyszenia na rzecz Obrony Polskich Przedsiębiorstw, założyciel firmy Kram; w marcu br. zrezygnował z funkcji prezesa tej firmy, gdyż bank uzależnił od tego kontynuowanie negocjacji

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK