| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zmienią się definicje, zwolnienia i kody CN

Zmienią się definicje, zwolnienia i kody CN

W nowej ustawie o podatku akcyzowym zostaną wprowadzone zmiany do definicji, zwolnień i stawek podatkowych oraz kodów CN.


ZMIANA PRAWA

Nowa ustawa o podatku akcyzowym, która zacznie obowiązywać 1 marca 2009 r., wprowadzi m.in. wiele zmian definicyjnych. Jak wylicza Maciej Grela, doradca podatkowy w kancelarii Gide Loyrette Nouel, modyfikacje mają charakter porządkujący, usuwający dotychczasowe niedociągnięcia legislacyjne, a także dostosowujący polskie regulacje do rozwiązań UE.

Według eksperta do ciekawszych zmian można zaliczyć wprowadzenie do słowniczka ustawy definicji procedury zawieszenia poboru akcyzy, poszerzenie definicji znaków akcyzy o definicje podatkowych i legalizacyjnych znaków akcyzy, wprowadzenie do słowniczka pojęcia nabywcy końcowego na potrzeby opodatkowania energii elektrycznej czy dodanie ustawowej definicji ubytków wyrobów akcyzowych.

Maciej Grela stwierdza też, że zmodyfikowano zasady ustalania stawek podatkowych. W nowej ustawie akcyzowej wskazano bezpośrednio efektywne stawki podatku. Zrezygnowano zatem z obowiązującej metody ustalania stawek, gdyż ustawa zawierała wyłącznie maksymalne stawki podatku, a stawki efektywne były ustalane w drodze stosownego rozporządzenia ministra finansów. Jednocześnie do ustawy przeniesiono większość zwolnień rozsianych do tej pory w rozporządzeniach wykonawczych.

- Dotychczasowy sposób regulacji zasad ustalania stawek i zwolnień podatkowych budził wątpliwości co do jego konstytucyjności, a także był nieprzejrzysty dla podatników. W związku z tym zmiany należy ocenić pozytywnie - podkreśla ekspert z Gide Loyrette Nouel.

Wskazuje także, że równie ważną zmianą w stosunku do poprzedniej ustawy jest oparcie klasyfikacji wyrobów akcyzowych wyłącznie na kodach CN, zarówno w przypadku transakcji międzynarodowych, jak i krajowych (dotychczas w obrocie krajowym stosowano klasyfikację PKWiU).

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK