| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rusza największy konkurs o dotacje

Rusza największy konkurs o dotacje

Dziś PARP ogłosi rozpoczęcie konkursów na unijne dotacje. Nabory wniosków rozpoczną się 2 marca, w tym konkurs na innowacyjne inwestycje o budżecie ponad 930 mln zł.


Firmy, które są zainteresowane wsparciem z funduszy UE doczekały się uruchomienia konkursów. Z naszych informacji wynika, że dziś Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosi nabór na najbardziej oczekiwane przez firmy granty. Chodzi m.in. o Działanie 4.4 w programie Innowacyjna Gospodarka z budżetem ponad 930 mln zł.

Z planów PARP wynika, że wnioski będzie można składać od 2 marca do 14 kwietnia, a konkurs będzie miał charakter zamknięty.

Firmy oraz przedstawiciele firm doradczych oceniają, że mimo sporego zainteresowaniem dotacjami w konkursie może zostać złożona mniejsza liczba wniosków niż to miało miejsce w 2008 roku. Przyczyną jest polityka kredytowa banków - choć deklarują, że będą udzielały kredytów unijnych, to przedsiębiorcy obawiają się utrudnionego dostępu.

- To może być dziwny konkurs, w którym największe szanse na dotacje będą miały duże, dysponujące własną gotówką firmy oraz te, którym nie udało się zdobyć dotacji w ubiegłym roku, a mają już zamknięty montaż finansowy swoich inwestycji - uważa Tomasz Chmielecki z firmy doradczej Euro Grant Consulting.

Dodaje, że wśród przedsiębiorców widać chęć przeczekania dekoniunktury gospodarczej oraz problemów z kredytami.

- Część firm chce poczekać i aplikować o dotacje w kolejnym konkursie - mówi Tomasz Chmielecki.

- Na początku marca rozpoczniemy nabór w konkursie dla Działania 4.4. Zgodnie z zapowiedziami, w tym roku zostanie ogłoszony jeszcze jeden nabór - mówi Monika Karwat-Bury, rzecznik prasowy PARP.

Należy się spodziewać, że konkurs odbędzie się w III kwartale tego roku.

Działanie 4.4 to nie wszystkie dotacje dla firm, które w swojej dyspozycji ma PARP. Miłym zaskoczeniem będzie to, że już w poniedziałek agencja rozpocznie nabór wniosków na dotacje na zakup infrastruktury badawczej oraz projekty związane ze wzornictwem przemysłowym (Działanie 4.2). Choć sam opis grantu odstrasza, to prawdopodobnie będzie on cieszył się dużym zainteresowaniem ze względu na możliwość sfinansowania inwestycji w produkcję. Na początku marca ruszą nabory w działaniach związanych z e-biznesem, informatyzacją przedsiębiorstw i finansowaniem badań naukowych. Łączny budżet wszystkich tegorocznych konkursów adresowych do przedsiębiorców w ramach programu Innowacyjna Gospodarka przekracza 1 mld euro (z tego blisko połowa przypada na Działanie 4.4).

Program innowacyjna gospodarka

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Więcej: www.parp.gov.pl/ index/index/607

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kałła

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK