| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Projekt działań antykryzysowych dla firm

Projekt działań antykryzysowych dla firm

Możliwość okresowego ograniczenia czasu pracy oraz proporcjonalnego obniżenia wynagrodzenia, a także obniżenie akcyzy na energię dla wysoko energochłonnych odbiorców - to niektóre z antykryzysowych propozycji Ministerstwa Gospodarki (MG).

Resort chce też wspólnie z Ministerstwem Finansów zmniejszyć liczbę uciążliwych obowiązkowych płatności podatkowych, poprawić kodeks celny, by procedury importowe i eksportowe trwały do 10 dni, a ich koszty zmniejszyły się o połowę. Na przygotowanie propozycji nowelizacji ustaw oraz rozporządzeń resort w tym zakresie daje sobie czas do połowy 2009.

Ponadto, w ramach projektowanych przez resort gospodarki działań na rzecz stabilności i rozwoju, podatnicy CIT (firmy-PAP) mają uzyskać prawo do przekazania 1 proc. podatku na przedsiębiorstwa społeczne - organizacje prowadzące działalność gospodarczą bez zysku. Resort proponuje, by płatnik podatku od osób prawnych (CIT) miał prawo samodzielnie wskazać taki podmiot. MG zakłada, że jeszcze w tym roku wypracuje rozwiązania dla tego pomysłu.

Ministerstwo Gospodarki zapowiada też poprawę dostępu przedsiębiorstw do finansowania zewnętrznego. W tym celu opracowano plan "Kierunki rozwoju funduszy pożyczkowych i poręczeniowych dla małych i średnich przedsiębiorstw w latach 2009- 2013".

Jego celem jest m.in. poprawa upowszechnienie poręczeń BGK jako elementu stabilizującego ten system w Polsce, wdrożenie i upowszechnienie współporęczenia jako metody ograniczenia ryzyka oraz opracowanie i wdrożenie zasad wspierania funduszy pożyczkowych i poręczeniowych ze środków unijnych Regionalnych Programów Operacyjnych. Przewiduje się, że 1,5 mld zł przeznaczonych będzie na wsparcie funduszy. Umożliwi to marszałkom województw rozpoczęcie ich dokapitalizowania.

W ramach projektowanych działań na rzecz stabilności i rozwoju ministerstwo wesprze także eksport polskich przedsiębiorstw na rynki wschodnie, zwłaszcza na rynki Wspólnoty Niepodległych Państw. Ministerstwo chce wspomóc przedsiębiorców m.in. przez refinansowanie kredytów eksportowych oraz ubezpieczenia i gwarancje.

17,8 mln euro to kwota, jaka zostanie przeznaczona na zapewnienie przedsiębiorcom dostępu do usług o charakterze informacyjnym w zakresie eksportu oraz prowadzenia inwestycji na rynkach zagranicznych.

Z drugiej strony, Ministerstwo Gospodarki proponuje większe zachęty dla inwestorów zagranicznych.

"Obecna sytuacja gospodarcza wymusza stosowanie dodatkowych narzędzi wspierania inwestorów oraz zachęt do inwestowania w Polsce" - czytamy w projekcie dokumentu. Ma się to odbywać w drodze tzw. aktywnego marketingu inwestycyjnego, który będzie opierał się przede wszystkim na bezpośrednich kontaktach z inwestorami.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK