| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przesyłanie e-deklaracji ma być prostsze

Przesyłanie e-deklaracji ma być prostsze

Przedłużenie e-podpisu wymaga ponownej rejestracji w systemie e-Deklaracje. Ministerstwo Finansów chce od 1 marca zlikwidować wymóg rejestracji. Do przesłania e-deklaracji konieczny będzie tylko e-podpis bez rejestracji w urzędzie.

Również w opinii Ernesta Frankowskiego można by ten proces uprościć, choćby przez przyjęcie jego wersji niepowodującej przerwy w uprawnieniu do składania e-deklaracji i mającej zastosowanie do sytuacji, kiedy zmienia się (przedłuża) tylko termin ważności certyfikatu, bez jakiejkolwiek zmiany innych danych, na podstawie których wydawany jest e-podpis.

Resort finansów dostrzegł ten problem i chce uprościć system w taki sposób, aby zawiadomienia w ogóle nie były składane. W celu uproszczenia składania deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz upowszechnienia tej formy proponuje się odstąpienie od zawiadamiania przez podatnika lub płatnika naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze składania deklaracji w formie elektronicznej - napisał resort w uzasadnieniu do nowelizacji Ordynacji podatkowej.

Projekt zakłada również wprowadzenie odrębnego pełnomocnictwa do podpisywania e-deklaracji oraz zawiadomienia o odwołaniu pełnomocnictwa. Podatnik, który będzie chciał upoważnić np. doradcę podatkowego lub księgową do podpisywania deklaracji elektronicznych, będzie musiał złożyć odrębne pełnomocnictwo, nawet jeśli wcześniej upoważnił taką osobę do składania deklaracji papierowych. Wzór nowego pełnomocnictwa do podpisywania e-deklaracji oraz wzór zawiadomienia o odwołaniu pełnomocnictwa określi minister finansów w rozporządzeniu.

Projekt nowelizacji obejmuje również zmiany w ustawie o opłacie skarbowej. Obecne przepisy dotyczące opłat za pełnomocnictwa rodzą wątpliwości, czy od pełnomocnictwa do składania deklaracji elektronicznej (obecnie na formularzu ZAW-E2) również należy uiszczać opłatę w wysokości 17 zł. W uzasadnieniu czytamy, że zgłoszenie osoby upoważnionej na formularzu ZAW-E2 nie podlega opłacie skarbowej. Co więcej, nowe pełnomocnictwa do składania e-deklaracji również będą wolne od opłaty skarbowej.

Projekt ustawy ma przejść szybką ścieżkę legislacyjną i zacząć obowiązywać już od 1 marca. Oznacza to, że podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych będą łatwiej mogli złożyć zeznania roczne za 2008 rok w formie elektronicznej. Wymagany będzie tylko e-podpis z kwalifikowanym certyfikatem.

Podatnicy mogą przesyłać e-deklaracje na dwa sposoby. Po pierwsze, za pomocą interaktywnych formularzy, które wyglądają jak ich papierowe odpowiedniki, ale wypełnia się je na komputerze. Formularze takie można za darmo ściągnąć ze strony internetowej Ministerstwa Finansów. Sposób ten jest zalecany osobom fizycznym, które składają np. zeznanie roczne PIT. Podatnik, który składa e-deklarację w ten sposób, nie ponosi więc dodatkowych kosztów. Procedura ta zajmuje jednak trochę czasu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »