REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kryzys nie zniechęcił przedsiębiorców do unijnych dotacji

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Tylko dwie firmy zrezygnowały w grudniu z realizacji inwestycji, na które przyznano unijny grant - wynika z danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Przedsiębiorcy, którzy ubiegają się o unijne dotacje, nie rezygnują pod wpływem pogorszenia się koniunktury gospodarczej z realizacji zaplanowanych swoich inwestycji. Jak wynika z danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, tylko dwie z ponad 180 firm, które uzyskały w grudniu unijne granty na innowacyjne projekty, zrezygnowały z podpisania umowy o przyznaniu im dofinansowania ze środków UE.

REKLAMA

- Jako powód ci przedsiębiorcy podali obecną sytuację ekonomiczną - mówi Monika Karwat-Bury, rzecznik PARP.

Pozostali podpisali umowy i nie myślą o niezrealizowaniu swoich projektów.

- We wrześniu rozpoczęliśmy już realizacje naszej inwestycji - mówi Agnieszka Szwaj z Crowley Data Poland.

Rafał Oracz, dyrektor zarządzający CR Media, dodaje, że nawet bez udziału unijnego grantu projekt jego firmy został zrealizowany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Dotacja unijna, którą uzyskaliśmy w czasie kryzysu, daje nam szansę na uzyskanie przewagi nad konkurentami, którzy nie będą mieli obecnie możliwości zrealizowana projektu podobnego do naszego - podkreśla.

Jednak czy wszystkie inwestycje, które mają w sumie 2,4 mld zł wsparcia w ramach Działania 4.4. w programie Innowacyjna Gospodarka, zostaną zrealizowane? Eksperci są sceptycznie do tego nastawieni.

Według Michała Gwizdy z firmy doradczej Accreo, część przedsiębiorców nie zrealizuje projektów.

- Nie ma żadnej kary za podpisanie umowy, a gwarantuje ona dostęp do środków finansowych - podkreśla.

Dodaje, że należy oczekiwać, że firmy będą przedłużały moment startu inwestycji i będą zmieniać harmonogram jej realizacji. W sytuacji skrajnej - przy dobrej argumentacji firmy - może trwać nawet kilka lat. Przez ten okres PARP będzie musiała blokować środki finansowe na wypłatę na nich dotacji.

- Agencja powinna dopuścić do zmian w zakresie inwestycji, z wyjątkiem przypadków, gdy miałyby one wpływ na punktację w konkursie o unijne granty - mówi Michał Gwizda.

REKLAMA

Inną przeszkodą mogą być trudności z uzyskaniem kredytu bankowego na projekt. Chodzi o promesy, w których banki zapewniały, że skredytują inwestycje. Były one wydawane w połowie ubiegłego roku. Od tego czasu zmieniło się podejście banków do kredytowania przedsiębiorców, zwłaszcza działających w sektorach uznanych za wrażliwe. Wyższe są także marże kredytowe.

Do GP docierają pierwsze sygnały od firm, które mają problemy z pozyskaniem od banków obiecanych kredytów. Z ich relacji wynika, że w kilku przypadkach koszt pozyskania finansowania tak bardzo zdrożał, że stawia pod znakiem zapytania realizację projektu.

2,4 mld zł przeznaczono na wsparcie dla firm w ramach Działania 4.4. w programie Innowacyjna Gospodarka

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA