REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Produkcja spadła o prawie 9 proc., będzie duże cięcie stóp

Marek Chądzyński
Marek Chądzyński

REKLAMA

Tak silnego spowolnienia polskiego przemysłu spodziewali się tylko nieliczni ekonomiści. Teraz jest już niemal pewne, że Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy o 50 pkt baz. już w grudniu.

GUS podał w czwartek, że produkcja przemysłowa w listopadzie spadła o 8,9 proc. W ankiecie przeprowadzonej przez GP tylko dwa banki spodziewały się spadku głębszego niż 7 proc., a średnia prognoz wynosiła 5,7 proc. Z 29 działów przemysłu, które bada GUS, produkcja spadła w 22. Największe spowolnienie notuje branża producentów metali - aż o 34,7 proc. w porównaniu z listopadem ubiegłego roku. Źle wygląda także sytuacja branży motoryzacyjnej, gdzie produkcja spadła o 17,8 proc.

REKLAMA

REKLAMA

- Spowolnienie rozprzestrzenia się we wszystkich sektorach, a powoduje to słaba koniunktura zewnętrzna. Indeksy wyprzedzające pokazują, że w najbliższym okresie będziemy mieli dalsze spadki. Być może w grudniu będzie przejściowa poprawa, bo mamy więcej dni roboczych, ale trend się nie zmieni - mówi Rafał Benecki, ekonomista ING BSK.

- W tych danych widać silny wpływ recesji w strefie euro. Produkcja nie tylko była niższa niż rok temu, ale także okazała się mniejsza niż dwa lata temu. Wyhamowały sektory, które mają ścisłe powiązania ze strefą euro, więc niewykluczone, że w danych za listopad zobaczymy kolejny spadek eksportu - mówi Adam Czerniak, ekonomista Invest Banku.

Większość ekonomistów jest pewna: na grudniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej obetnie stopy o 50 pkt baz.

- Polityka małych kroków chyba się skończyła. Teraz będzie cięcie o 50 pkt, bo RPP będzie chciała mocniej oddziaływać na sytuację w kraju - mówi Czerniak.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Obniżka o 50 pkt baz. jest niemal przesądzona, bo część członków RPP - wskazując, że nastąpiło znaczące pogorszenie się perspektyw wzrostu gospodarczego w Polsce - chciała jej już miesiąc temu. Wtedy jednak wygrała opcja umiarkowana, a złożony wniosek o 50-punktową obniżkę przepadł w głosowaniu.

- Wtedy głównym argumentem za redukcją tylko o 25 pkt baz. była obawa o deprecjację złotego, można to wyczytać z opublikowanych wczoraj minutes. Ale wówczas sytuacja była zupełnie inna. Większość ekspertów spodziewała się, że rada nie zmieni stóp. RPP zakładała, że radykalne, zupełnie nieoczekiwane cięcie o 50 pkt baz. byłoby zbyt silnym impulsem - mówi Adam Czerniak.

Jastrzębiom pozostały właściwie dwa argumenty: inflacja wyższa od celu i słabnący złoty. Jednak w pierwszym przypadku coraz więcej informacji świadczy o spadku presji inflacyjnej. Po poniedziałkowych danych o inflacji, która okazała się niższa od prognoz, wczoraj pozytywnie zaskoczyły ceny producentów. W listopadzie wzrosły o 2,2 proc. rok do roku. Rynek spodziewał się wzrostu o 2,6 proc.

Nadal mocny jest jednak argument o ryzyku dużego osłabienia złotego. Wczoraj kolejny dzień złoty tracił do euro, w trakcie sesji kurs zbliżył się nawet do poziomu 4,20 zł za euro.

- W tych warunkach obniżka o 50 pkt baz. jest mimo wszystko bardziej prawdopodobnym rozwiązaniem niż jeszcze kilka dni temu. Miejmy nadzieję, że RPP nie przestraszy się osłabienia kursu złotego, bo on nie ma związku z wielkością stóp - mówi Benecki

Decyzję w sprawie stóp RPP ogłosi 23 grudnia.

Produkcja w Polsce

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MAREK CHĄDZYŃSKI

marek.chadzynski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA