| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Odbiór korekty upoważnia do odliczenia

Odbiór korekty upoważnia do odliczenia

Od grudnia przepisy ustawy o VAT przyznają odliczenie VAT, gdy podatnik będzie posiadał potwierdzenie otrzymania korekty faktury. Już teraz podnoszone są zarzuty, że jest to niezgodne z przepisami UE.


ZMIANA PRAWA

Podatnik VAT, który dokonuje zakupów towarów lub usług, ma możliwość pomniejszenia podatku należnego. Jest to jedno z ważniejszych uprawnień, które przysługuje podatnikowi w systemie rozliczania VAT. Od grudnia wejdą nowe przepisy do ustawy o VAT, które określają zasady dokonywania odliczeń podatku naliczonego.

W przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę.

Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.

Przepis stosuje się odpowiednio w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia korekty faktury do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna. Takie zasady rozliczania faktur korygujących znajdą się od 1 grudnia w ustawie o VAT.

Nie jest to jednak nowe rozwiązanie, gdyż obecnie taki sposób rozliczania VAT z faktur korygujących wynika z rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT. Co ważniejsze, ograniczenie prawa podatnika do odliczenia VAT w postaci potwierdzenia odbioru korekty faktury jest niezgodne z przepisami unijnymi. Na ten aspekt niejednokrotnie zwracały uwagę sądy administracyjne, które twierdzą, że brak potwierdzenia odbioru faktury korygującej nie może być podstawą odmowy obniżenia VAT (np. wyrok WSA w Warszawie z 5 lutego 2007 r., sygn. akt SA/WA 2297/06, niepublikowany). Przeniesienie spornego przepisu z rozporządzenia do ustawy nie spowoduje automatycznie jego zgodności z prawem wspólnotowym.

Opisywane przepisy wejdą w życie 1 grudnia 2008 roku.

ODLICZENIE BEZWARUNKOWE

Warunku posiadania przez podatnika potwierdzenia odbioru korekty faktury przez nabywcę nie będzie się stosowało:

• w przypadku eksportu towarów, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju,

• wobec nabywców, na których rzecz jest dokonywana sprzedaż: energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego oraz usług: telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych, w zakresie rozprowadzania wody i gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów sanitarnych i pokrewnych.

BOGDAN ŚWIĄDER

bogdan.swiader@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kantowicz-Gdańska

Konsultant, certyfikowany trener, audytor. Ekspert z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi. Zajmuje się w szczególności rozwojem menedżerów oraz badaniem opinii pracowników i doradztwem w zakresie doskonalenia organizacji. Od początku swojej kariery zawodowej pracuje z najwyższą kadrą zarządzającą oraz menedżerami różnych szczebli - zarówno w wymiarze grupowym, jak i indywidualnym. Koncentruje się na kluczowych wyzwaniach i buduje na pozytywach. Rozwija miękkie kompetencje, a w szczególności umiejętności komunikacyjne. Jest inspiratorką autorefleksji i orędowniczką dialogu. Uczy menedżerów, jak skutecznie budować zaangażowanie i przełamywać opory pracowników wobec zmian. Jako niezależny konsultant i trener pracuje od 2006 roku. Zrealizowała liczne projekty doradcze i rozwojowe dla firm z wielu branż oraz instytucji publicznych. Prowadzi warsztaty, szkolenia i wykłady z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi oraz PR (kształtowanie wizerunku pracodawcy, komunikacja menedżerska, komunikacja wewnętrzna w organizacji, zarządzanie talentami, zarzadzanie wiedzą i inne obszary tematyczne). Projektuje programy rozwojowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK