| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Małe firmy mogą tworzyć konsorcja

Małe firmy mogą tworzyć konsorcja

• Jaką wartość ma rynek zamówień publicznych w Polsce?


- Wartość polskiego rynku zamówień publicznych w 2007 r. wyniosła ponad 103 mld zł. Szacunki oparte na liczbie ogłoszeń w roku 2008 w Biuletynie Zamówień Publicznych oraz w Dzienniku Urzędowym UE wskazują, że wartość tego rynku w tym roku może być wyższa o 10 proc. Wartość zamówień publicznych w krajach UE w roku 2006 wyniosła ponad 1,9 biliona euro. Ponieważ wartość ta wzrastała systematycznie w ostatnich latach, należy założyć, że tendencja ta zostanie utrzymana.

• Karty na rynku największych zamówień rozdaje kilka dużych firm. Czy małe i średnie firmy nie mają szansy na duże kontrakty ze względu na wysokie wymagania zamawiających?

- Zamawiający jest zobowiązany do samodzielnego opisania przedmiotu zamówienia oraz określenia warunków udziału w postępowaniu. Jest przy tym zobowiązany do sformułowania opisu, jak i warunków w sposób nienaruszający uczciwej konkurencji. W konsekwencji opis sposobu spełniania warunków udziału w postępowania powinien uwzględniać rodzaj, wartość, charakter i stopień skomplikowania udzielanego zamówienia oraz powinien być tak skonstruowany, aby każdy wykonawca zdolny do wykonania tego zamówienia miał możliwość ubiegania się o nie. Z tego powodu o największe zamówienia mogą ubiegać się przede wszystkim wykonawcy dysponujący większym potencjałem. Nie oznacza to jednak, iż wykluczeni są inni wykonawcy. Mogą oni skorzystać z możliwości ubiegania się o zamówienie i zawiązać konsorcjum. Mogą też uczestniczyć w realizacji zamówień jako podwykonawcy.

• Czy za sprawą obecnej nowelizacji łatwiej będzie nowym firmom wejść na rynek zamówień?

- Obecna nowelizacja służy zwiększeniu konkurencyjności na rynku zamówień, w szczególności poprzez wprowadzenie ułatwień w zakresie potwierdzania przez wykonawców spełniania warunków udziału w postępowaniu dotyczących potencjału technicznego i osób biorących udział w wykonywaniu zamówienia oraz rozszerza możliwości posługiwania się podwykonawstwem przy realizacji zamówień.

Jacek Sadowy, prezes Urzędu Zamówień Publicznych

Rozmawiała EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK