| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Właściciele firm inaczej będą opłacać składki do ZUS, a inaczej do NFZ

Właściciele firm inaczej będą opłacać składki do ZUS, a inaczej do NFZ

Właścicielom małych firm grozi, że będą musieli cztery razy w roku sprawdzać wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne. Ministerstwo Zdrowia wciąż nie opracowało nowelizacji ustawy zdrowotnej.


Od stycznia 2009 r. mali przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą mogą mieć problemy z opłacaniem składek ubezpieczeniowych. Powodem problemów może być to, że rząd do tej pory nie przygotował nowelizacji ustawy określającej wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne. A Sejm przyjął już ustawę stanowiącą, że składki na ubezpieczenia społeczne będą przez cały rok opłacane w tej samej wysokości.

- Przedsiębiorcy powinni płacić wszystkie składki w tej samej wysokości przez cały rok. Taka była nasza intencja, gdy proponowaliśmy zmiany w tym zakresie. Jednak zamiast zapowiadanego ujednolicenia zasad opłacania składek do ZUS, może powstać legislacyjny chaos - mówi Jeremi Mordasewicz, przedstawiciel PKPP Lewiatan.

W czasie prac w Sejmie nad uproszczeniem zasad płacenia składek Mieczysław Kasprzak z sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny zwracał uwagę na konieczność zmiany zasad ustalania wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Minister zdrowia Ewa Kopacz w piśmie z 28 sierpnia 2008 r. do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej zobowiązała się, że przygotuje odrębną nowelizację ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027), która ujednolici zasady opłacania składek zdrowotnych i ubezpieczeniowych.

Okazało się jednak, że przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt z 15 października w wersji skierowanej na obrady Komitetu Rady Ministrów, wprowadzający zmiany do tej ustawy, nie zawiera przepisów wprowadzających jedną stałą wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne przez cały rok. Jak ustaliliśmy, w resorcie trwają dopiero konsultacje odpowiedniego projektu ustawy. Jakub Gołąb, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, tłumaczy, że może trafić do Sejmu jako pilny.

- Od nowego roku osoby prowadzące firmy nie będą musiały cztery razy w roku sprawdzać wysokości stawek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. A to może spowodować, że zapomną o sprawdzeniu wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne. Powstaną błędy, które będzie trzeba wyjaśniać - mówi Bogna Nowak-Turowiecka, ekspert ubezpieczeniowy z Konfederacji Pracodawców Polskich.

Zwraca uwagę, że wiele osób prowadzących firmy zapamiętało, że posłowie chwalili się właśnie tym ograniczeniem biurokracji.

- Nikomu teraz nie przyjdzie do głowy sprawdzać, że zmiana dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne, a nie wszystkich opłacanych do ZUS - dodaje Jeremi Mordasewicz.

Powstałą sytuacją jest także zaskoczona poseł Beata Małecka-Libera, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia (PO).

- Musimy sprawdzić, dlaczego Ministerstwo Zdrowia wbrew zapowiedziom nie przygotowało nowelizacji. Tym bardziej że do końca roku zostało mało czasu - mówi Beata Małecka-Libera.

Obecnie podstawę naliczania składki do NFZ stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw włącznie z wypłatami z zysku. Ta podstawa zmienia się jednak cztery razy w roku i obowiązuje w okresach luty-maj, czerwiec-sierpień, wrzesień-listopad i grudzień (do stycznia roku następnego).

Takie same terminy obowiązują właścicieli firm opłacających składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalna, rentowa, wypadkowa i chorobowa). Jednak od nowego roku podstawa naliczania tych ostatnich składek ma być ogłoszona raz na cały rok.

BOŻENA WIKTOROWSKA

bozena.wiktorowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ratajczak Adwokaci

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »