| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Taka sama wysokość składek przez cały rok

Taka sama wysokość składek przez cały rok

W piątek posłowie uchwalili zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Jedna z nich zakłada, że podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe będzie ustalana raz na rok.

Według obecnych przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych kwotę ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla prowadzących działalność gospodarczą minister pracy ogłasza 4 razy w roku.

Dzieje się tak, gdyż podstawę wymiaru składek stanowi kwota zadeklarowana, nie niższa jednak niż 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Prowadzący działalność odbierają to jako uciążliwy obowiązek biurokratyczny.

Po wejściu w życie uchwalonej w piątek zmiany będzie się to działo tylko raz w roku. Obwieszczenie ministra będzie publikowane w Monitorze Polskim.

Nowa regulacja po raz pierwszy ma mieć zastosowanie do składek należnych za okres od 1 stycznia 2009 r.

Posłowie zdecydowali też w piątek o rozszerzeniu kręgu osób, które mogą otrzymywać informacje o składkach ubezpieczeniowych drogą elektroniczną.

Nowelizacja upraszcza zasady przekazywania ubezpieczonemu informacji dotyczących m.in. zestawienia należnych składek w podziale na ubezpieczenie: emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe.

Obecnie płatnik musi to robić każdego miesiąca. Jedynie członkowie służby zagranicznej mogą otrzymywać te informacje drogą elektroniczną.

Od nowego roku taką możliwość otrzymać mają również inne osoby, jeżeli wyrażą na to zgodę. Ma to usprawnić działanie jednostek odpowiedzialnych w firmie za przekazywanie stosownych dokumentów ubezpieczonym i ograniczyć koszty ich dystrybucji.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Cypel

absolwent pedagogiki (specjalizacja doradztwo zawodowe z coachingiem) oraz studiów podyplomowych z zarządzania personelem. Od 2011 roku aktywnie zajmuje się̨ coachingiem, który jest jego pasją. Ukończył Practitioner Coach Diploma, szkolenie certyfikowane przez Noble Manhattan Coaching, International Institute of Coaching and Mentoring oraz Institute of Leadership and Management. Dodatkowo ukończył Coaching Clinic® Licensing Program, szkolenie licencjonowane przez CoachU oraz International Coach Federation, tym samym stając się̨ licencjonowanym trenerem Coaching Clinic®, najbardziej kompleksowego na polskim rynku szkolenia rozwijającego umiejętności coachingowe menedżerów. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Coachingu i Rozwoju oraz Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Autor artykułów o tematyce coachingowej dla: czasopisma Personel i Zarządzanie oraz tekstów portali prnews.pl, hrnews.pl, architekcikariery.pl, a także autor komentarzy do czterech dylematów etycznych coacha w książce „Profesjonalny coaching zasady i dylematy etyczne w pracy coacha”. Jest również̇ jednym ze współautorów książki „Zastosowanie coachingu w polityce społecznej”. W 2015 r. przeprowadził pierwsze w Polsce badania naukowe nad skutecznością̨ e-coachingu w rozwoju osobistym ludzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK