| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firma nie może narzucać terminu utworzenia rady

Firma nie może narzucać terminu utworzenia rady

Pracodawca nie może narzucać pracownikom terminu zgłoszenia wniosku o utworzenie rady pracowników. Nie może też bez zgody rady zwolnić z pracy jej przewodniczącego.


Coraz więcej pracowników firm, w których pracuje mniej niż 100 osób, a więcej niż 50, zaczyna zgłaszać do swoich pracodawców wnioski o tworzenie rady pracowników. Takie prawo mają od 24 marca tego roku. Są jednak wątpliwości, jak przepisy dotyczące tworzenia rad powinny być stosowane.

- Szef działu personalnego mojej firmy powiadomił przez e-maila wszystkich pracowników o prawie do tworzenia rady. Wyznaczył nam jednak 21-dniowy termin na złożenie do niego wniosku o chęci stworzenia tego gremium - mówi Mirosław Gębarski z jeden z dużych firm doradczych w Warszawie.

W opinii Marcina Wojewódki, radcy prawnego w kancelarii Wojewódka, podwładni nie są związani konkretnym terminem, w jakim powinni zgłosić pracodawcy wniosek o chęci utworzenia rady. Mogą złożyć go po upływie kilku miesięcy czy lat po wejściu w życie przepisów ustawy z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (Dz.U. nr 79, poz. 550 z późn. zm.).

- Skoro więc ustawodawca dopuścił możliwość składania wniosku w każdym czasie, to tym bardziej pracodawca nie może w żaden sposób ograniczać uprawnienia pracowników np. przez określenie 21-dniowego terminu na zgłaszanie wniosków w sprawie przeprowadzenia wyborów - mówi Jarosław Pękalski z kancelarii LexLiberum.

Tego rodzaju działanie podlega karze grzywny lub ograniczenia wolności.

Jeśli jednak rada zostanie już przez pracowników utworzona, pracodawca musi pamiętać o tym, że nie może zwolnić z pracy przewodniczącego rady pracowników ani żadnego członka tego gremium bez uzyskania wcześniejszej zgody na to pozostałych osób zasiadających w radzie. Taka sytuacja miała miejsce niedawno w firmie Alima Gerber.

- Pracodawca musi pamiętać, że jeśli będzie chciał wbrew opinii rady zwolnić z pracy członka rady lub jej przewodniczącego, działa niezgodnie z przepisami prawa. Za to grozi mu kara grzywny lub ograniczenia wolności - wskazuje Marcin Wojewódka.

Izabela Rakowska-Boroń

izabela.rakowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bogacz Bartoszewicz Kancelaria Radców Prawnych

Obsługa prawna klientów indywidualnych i przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK