| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Produkcja niespodziewanie spadła

Produkcja niespodziewanie spadła

Produkcja przemysłowa spadła w sierpniu o 3,7 proc. w ujęciu rocznym wobec wzrostu o 5,9 proc. w lipcu. Częściowo za słaby wynik odpowiadają różnice w dniach roboczych.


Średnie oczekiwania ekonomistów mówiły o dodatniej dynamice w granicach 2 proc.

- Na spadek ten złożyła się z jednej strony mniejsza liczba dni roboczych w sierpniu w porównaniu z sierpniem 2007 r., zwiększony przez efekt oddziaływania ustawy o zakazie handlu w święta, a z drugiej spowolnienie gospodarcze w przemyśle, w tym w szczególności w przedsiębiorstwach eksportujących - mówi Jakub Borowski, główny ekonomista Invest Banku.

- Ten rok jest dość dziwny, bo prawie w każdym miesiącu występują różnice w dniach roboczych. Dlatego dynamika produkcji do końca roku może utrzymywać się w szerokich widełkach - od 0 do 10 proc. - podkreśla Piotr Bielski, ekonomista BZ WBK.

W przypadku danych oczyszczonych z efektów statystycznych średnia dynamika produkcji do końca 2008 r. wyniesie poniżej 5 proc.

Ale spadek dynamiki produkcji nie musi od razu oznaczać wyraźnego obniżenia tempa wzrostu PKB.

- Udział produkcji w PKB to tylko ok. 20 proc. W III kwartale wzrost powinien być nieznacznie niższy od 5 proc. - uważa Rafał Benecki, ekonomista ING Banku.

- Pozytywną niespodzianką może się okazać handel zagraniczny, patrząc na ostatnie dane eksport jest daleki od katastrofy - zauważa Piotr Bielski.

Dni robocze w kolejnych miesiącach 2008 roku

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Mirek Kuk

mirek.kuk@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »