| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 5-proc. kara nie jest rażąco wysoka

5-proc. kara nie jest rażąco wysoka

Wymierzając karę wielobranżowemu przedsiębiorstwu, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie musi ograniczać się do przychodu osiągniętego przez firmę.


Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (MPGK) w Chełmie prowadziło działalność polegającą na zbiorowym zaopatrzeniu miasta w wodę i odprowadzaniu ścieków. Świadczyło także usługi pogrzebowe i zarządzało miejscowym cmentarzem komunalnym.

Polska Izba Przedsiębiorców Branży Pogrzebowej zgłosiła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), że spółka stosuje praktyki ograniczające konkurencję, gdyż uniemożliwia innym przedsiębiorcom samodzielne kopanie, zasypywanie i zamurowywanie grobów. Ponadto Izba wskazała, że w regulaminie zastrzeżono do wyłącznej właściwości administratora cmentarza: wykonywanie i sprzedaż grobowców, przygotowywanie grobu do pochówku.

Brak możliwości wyboru

Organ antymonopolowy wszczął postępowanie administracyjne zakończone wydaniem decyzji, w której stwierdził, że MPGK stosuje praktyki ograniczające konkurencję. Polegają one na nadużyciu pozycji dominującej na lokalnym rynku usług cmentarnych poprzez uniemożliwienie przedsiębiorcom pogrzebowym dostępu do świadczenia usług związanych z pochówkiem osób zmarłych. Prezes UOKiK nałożył na monopolistę karę w wysokości 160 tys. zł i nakazał zaniechanie podobnych zachowań.

Ukarane przedsiębiorstwo odwołało się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK). Jego zdaniem zasądzona kara jest zbyt wygórowana. MPGK jest bowiem przedsiębiorstwem wielobranżowym, a zaledwie 8 procent rocznego przychodu ma źródło w usługach pogrzebowych. Urząd wymierzył natomiast karę pieniężną, biorąc pod uwagę przychody z tytułu zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków.

W odpowiedzi na pozew UOKiK podkreślił, że z przepisów ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym (Dz.U. z 2007 r. nr 171, poz. 1206) nie wynika, że kara ma być wymierzona tylko z uwzględnieniem przychodu osiągniętego z tytułu popełnienia czynu nieuczciwej konkurencji. Na podstawie przepisów wspomnianej ustawy MPGK mogłoby zostać nawet obciążone kwotą w wysokości 2 mln zł, podkreślili prawnicy UOKiK.

Kara nie była wygórowana

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podzielił stanowisko prezesa UOKiK i oddalił apelację. W ustnych motywach wyroku potwierdził, że przedsiębiorstwo naruszyło zakaz, o którym mowa w art. 8 ust. 1 i 2 pkt 5 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz.U. z 2000 r. nr 122, poz. 1319). Spółka, prowadząc niezgodne z prawem działania na cmentarzu komunalnym, uniemożliwiała kształtowanie się relacji między zainteresowanymi przedsiębiorcami na zasadzie wolnorynkowej konkurencji. Kara pieniężna, zdaniem sądu, nie jest zbyt wygórowana, gdyż stanowi tylko 5 proc. przychodu za poprzedni rok rozliczeniowy.

WYSOKOŚĆ KARY

Prezes UOKiK może wymierzyć firmom karę pieniężną sięgającą 10 proc. rocznych przychodów, jeśli udowodni, że stosowały nieuczciwe praktyki rynkowe.

Sygn. akt XVII AmA 51/08 MC

Katarzyna ŻóŁkowska

gp@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Sikora

Prawnik, rzecznik patentowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK