| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Podatnicy zamiast etatu wolą własny biznes

Podatnicy zamiast etatu wolą własny biznes

W 2007 roku wzrosła liczba podatników w I progu skali PIT kosztem progów II i III. Wzrosła też - i to znacznie - liczba podatników 19-proc. liniowego PIT. Zdaniem ekspertów to efekt świadomych wyborów i planowania podatkowego.


W 2007 roku przybyło podatników w I prze- dziale skali podatkowej kosztem II i III progu mimo dobrej koniunktury gospodarczej i rosnącej zamożności Polaków. Ministerstwo Finansów przyczyn takich wyników doszukuje się w zmianach parametrów skali podatkowej. W 2007 roku podwyższono z 37 024 zł do 43 405 zł próg dochodów, do których stosuje się stawkę 19-proc. oraz z 74 048 zł do 85 528 zł próg dochodów stanowiący granicę dla stawek 30-proc. i 40 proc. Również kwota zmniejszająca podatek wzrosła z 530,08 zł do 572,54 zł.

Eksperci wskazują też na inne przyczyny: większe zainteresowanie samozatrudnieniem lub własnym biznesem niż pracą na etacie, częstsze korzystanie z ulg podatkowych, przemyślane planowanie podatkowe.

Przyczyn wzrostu liczby podatników w I przedziale skali podatkowej może być wiele. Zdaniem Marcina Radwana, doradcy podatkowego z Tax-point, wśród najistotniejszych jest to, że podatki pobierane według skali progresywnej są w Polsce relatywnie wysokie i osoby, które mogły osiągnąć dochód sytuujący je w najwyższym progu skali podatkowej, korzystają z możliwych optymalizacji, do stosowania których wręcz zachęcają przepisy podatkowe.

- Przykładem jest tutaj indywidualna działalność gospodarcza i podatek według 19-proc. ryczałtu zamiast skali progresywnej - wskazuje Marcin Radwan.

Również Władysław Varga, doradca podatkowy z Taxpoint, podkreśla, że rażące zróżnicowanie opodatkowania osób wykonujących działalność gospodarczą (19 proc.) oraz z drugiej strony pracowników (do 40 proc.) powoduje w oczywisty sposób zmianę społecznej struktury sposobu zatrudnienia, tzn. zmniejszanie się liczby osób najlepiej zarabiających, które cały czas pracują na podstawie stosunku pracy, a zwiększanie się liczby osób, które przeszły na działalność gospodarczą (również w ramach tzw. samozatrudnienia).

- Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że dość znacznie wzrosła liczba podatników rozliczających dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej według stawki liniowej 19-proc., co wiąże się z rozpoczęciem przez niektórych pracowników własnej działalności gospodarczej - zauważa Arkadiusz Gliniecki, doradca podatkowy w KPMG.

Jednocześnie dodaje, że wśród osób zamożnych wzrasta świadomość możliwości planowania podatkowego związanego z wykorzystaniem struktur offshore (np. zakładanie spółek w państwach o przyjaznych systemach podatkowych itp.).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK