| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Podatnicy zamiast etatu wolą własny biznes

Podatnicy zamiast etatu wolą własny biznes

W 2007 roku wzrosła liczba podatników w I progu skali PIT kosztem progów II i III. Wzrosła też - i to znacznie - liczba podatników 19-proc. liniowego PIT. Zdaniem ekspertów to efekt świadomych wyborów i planowania podatkowego.


W 2007 roku przybyło podatników w I prze- dziale skali podatkowej kosztem II i III progu mimo dobrej koniunktury gospodarczej i rosnącej zamożności Polaków. Ministerstwo Finansów przyczyn takich wyników doszukuje się w zmianach parametrów skali podatkowej. W 2007 roku podwyższono z 37 024 zł do 43 405 zł próg dochodów, do których stosuje się stawkę 19-proc. oraz z 74 048 zł do 85 528 zł próg dochodów stanowiący granicę dla stawek 30-proc. i 40 proc. Również kwota zmniejszająca podatek wzrosła z 530,08 zł do 572,54 zł.

Eksperci wskazują też na inne przyczyny: większe zainteresowanie samozatrudnieniem lub własnym biznesem niż pracą na etacie, częstsze korzystanie z ulg podatkowych, przemyślane planowanie podatkowe.

Przyczyn wzrostu liczby podatników w I przedziale skali podatkowej może być wiele. Zdaniem Marcina Radwana, doradcy podatkowego z Tax-point, wśród najistotniejszych jest to, że podatki pobierane według skali progresywnej są w Polsce relatywnie wysokie i osoby, które mogły osiągnąć dochód sytuujący je w najwyższym progu skali podatkowej, korzystają z możliwych optymalizacji, do stosowania których wręcz zachęcają przepisy podatkowe.

- Przykładem jest tutaj indywidualna działalność gospodarcza i podatek według 19-proc. ryczałtu zamiast skali progresywnej - wskazuje Marcin Radwan.

Również Władysław Varga, doradca podatkowy z Taxpoint, podkreśla, że rażące zróżnicowanie opodatkowania osób wykonujących działalność gospodarczą (19 proc.) oraz z drugiej strony pracowników (do 40 proc.) powoduje w oczywisty sposób zmianę społecznej struktury sposobu zatrudnienia, tzn. zmniejszanie się liczby osób najlepiej zarabiających, które cały czas pracują na podstawie stosunku pracy, a zwiększanie się liczby osób, które przeszły na działalność gospodarczą (również w ramach tzw. samozatrudnienia).

- Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że dość znacznie wzrosła liczba podatników rozliczających dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej według stawki liniowej 19-proc., co wiąże się z rozpoczęciem przez niektórych pracowników własnej działalności gospodarczej - zauważa Arkadiusz Gliniecki, doradca podatkowy w KPMG.

Jednocześnie dodaje, że wśród osób zamożnych wzrasta świadomość możliwości planowania podatkowego związanego z wykorzystaniem struktur offshore (np. zakładanie spółek w państwach o przyjaznych systemach podatkowych itp.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Jaranowska

Specjalista do spraw kampanii linków sponsorowanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK