| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ostrzeżenia zajmą 20 proc. powierzchni butelki

Ostrzeżenia zajmą 20 proc. powierzchni butelki

Producenci alkoholi obawiają się dodatkowych kosztów i wątpią w funkcje profilaktyczne planowanych ostrzeżeń, które mają być umieszczane na opakowaniach piwa, wódki i wina.

Producenci alkoholi odbierają nowe przepisy jako firmę represji. Boją się dodatkowych kosztów i wątpią w funkcje profilaktyczne ostrzeżeń w proponowanej formie. Zwracają uwagę, że chodzi o 20 proc. powierzchni opakowania nie etykiet.

- Obecne możliwości technologiczne, umieszczanie na butelce piwa dodatkowej, gigantycznej etykiety o wymiarach mniej więcej 10 na 5 cm, wiązałoby się z koniecznością dozbrojenia istniejących linii rozlewniczych o całkiem nową stację etykietowania, co oznaczałoby konieczność milionowych inwestycji - ocenia Paweł Kwiatkowski, dyrektor ds. korporacyjnych Kompanii Piwowarskiej. Według niego podstawą proponowania nowych rozwiązań powinny być badania i rzetelna analiza problemu. - Tymczasem projektodawcy bezrefleksyjnie przepisali rozwiązania z ustawy tytoniowej - ocenia Paweł Kwiatkowski.

- Z własnej inicjatywy wprowadziliśmy apele o odpowiedzialną konsumpcję na wszystkich opakowaniach piwa. Nie są to ostrzeżenia zdrowotne, lecz apele sformułowane w pierwszej osobie i opatrzone oprawą graficzną - wskazuje Paweł Kwiatkowski. Dodaje, że takie apele lepiej trafiają do konsumentów, niż urzędowe straszenie.

- My na naszych opakowania mówimy Nigdy nie jeżdżę po alkoholu, tymczasem politycy pragną wprowadzić ostrzeżenia w stylu stosowanych na papierosach, mimo że wiadomo o ich nieskuteczności - podkreśla.

Projekt jest już po pierwszym czytaniu na wspólnym posiedzeniu komisji: Zdrowia, Gospodarki oraz Polityki Społecznej i Rodziny.

Produkcja i spożycie alkoholu w Polsce

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewa GrĄczewska-Ivanova

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK