REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Możliwe są obniżki stóp w 2009 roku

Mirek Kuk

REKLAMA

Podwyżki stóp procentowych są już mało prawdopodobne. Jeżeli inflacja będzie spadać, a jednocześnie dojdzie do spowolnienia gospodarczego, stopy mogą spaść.

• Jak pan ocenia ostatnie dane z gospodarki. Z jednej strony, mamy do czynienia z wysoką inflacją, szybko rosnącymi pensjami, z drugiej, są sygnały słabnącej gospodarki?

REKLAMA

- Informacje są sprzeczne, ale to normalne w tej sytuacji. Z tych danych, które do nas docierają, wynika, że nerwowe ruchy ze strony Rady Polityki Pieniężnej (RPP) byłyby nie na miejscu. Rada powinna dalej uważnie obserwować to, co się dzieje w gospodarce i na rynku walutowym. Ostatnie tygodnie przyniosły osłabienie złotego, co z jednej strony przyniosło ulgę eksporterom, ale może też oznaczać niezbyt korzystne otoczenie dla inflacji przy tak dużym udziale towarów importowanych.

Czy, a jeśli tak, to jak RPP powinna reagować na gwałtowne zmiany kursu walutowego?

- To, co się dzieje z kursem, jest jedną z ważniejszych przesłanek decyzyjnych na posiedzeniu RPP. Jeżeli kurs się umacnia, to RPP na ogół nie jest skłonna do podsycania tego procesu przez podwyżki stóp procentowych, mimo że inne czynniki, np. poziom inflacji, mogłyby do tego zachęcać. W ostatnich dwóch latach dzięki mocnemu złotemu uniknęliśmy niejednej podwyżki stóp procentowych. Teraz wygląda na to, że czeka nas okres większych wahań na rynku walutowym pod wpływem gry spekulacyjnej. Będzie niespokojnie.

Największym zagrożeniem dla inflacji nadal pozostaje rynek pracy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Jest to nadal problem, ale w sumie to naturalny proces konwergencji płacowej, na szczęście nie jest on zbyt gwałtowny. Poza tym to, co się dzieje w krajach europejskich - czyli spowolnienie gospodarcze - może sprawić, że Polacy mogą zacząć wracać z emigracji zarobkowej, co poprawi sytuację na naszym rynku pracy.

Jak pan ocenia ostatnie dane o inflacji? Nie niepokoi pana wzrost cen w usługach?

- Inflację nadal pchają do góry rosnące ceny nośników energii. Tu raczej nie ma zaskoczenia, choć warto zwrócić uwagę, że korzystnie zaczęła wyglądać sytuacja na rynku ropy, choć nie wiadomo jak długo to potrwa. Myślę, że inflacja w sierpniu może okazać się niższa od oczekiwań ekonomistów właśnie dzięki cenom ropy, a także taniejącej żywności. Wygląda na to, że jesteśmy w okolicy maksymalnych poziomów inflacji, teraz czeka nas spadek tempa wzrostu cen.

Z tego wynika, że podwyżki stóp są mało prawdopodobne?

- Podwyższenie głównej stopy procentowej o 2 pkt proc. w ciągu nieco ponad roku zdaje się przynosić efekty. Choć oczywiście nie jest to zasługa tylko podwyżek stóp procentowych, nie można tego izolować od chociażby spowalniającej gospodarki światowej. Jeżeli inflacja rzeczywiście zacznie spadać, to niełatwo sobie wyobrazić podwyżki stóp procentowych. Do tego dochodzą sygnały o możliwym spowolnieniu gospodarczym.

Spowolnienie będzie głębokie? Czy jeżeli do niego by doszło, otworzyłoby to RPP drogę do obniżek stóp?

- Głębokie nie będzie, ale jeżeli tempo PKB spadnie do poziomu 4 proc., to i tak będzie to więcej niż powszechnie się oczekuje. I jeżeli tempo wzrostu gospodarczego rzeczywiście by spadło do tego poziomu, a inflacja obniżała się zgodnie ze ścieżką zarysowaną w projekcji inflacyjnej, to obniżki byłyby możliwe. Ale to scenariusz na najwcześniej I kwartał przyszłego roku. Ważne jest też to, co będą robić inne banki centralne.

No właśnie, ostatnio czeski bank centralny obniżył stopy procentowe z powodu zbytniego umocnienia się korony. To jakaś wskazówka dla RPP.

- Chodziło mi raczej o główne banki centralne, takie jak EBC, amerykański FED, bank Anglii. Warto na pewno obserwować EBC - jeżeli doszłoby do obniżek stóp w strefie euro, to wsparłoby to podobne decyzje w Polsce. Musimy patrzeć też na różnice stóp między Polską a strefą euro.

Fot. Wojciech Górski

STANISŁAW OWSIAK

prof. Akademii Ekonomicznej w Krakowie, od 2004 roku członek RPP

Rozmawiał MIREK KUK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA