REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od początku roku firmom budowlanym przybyło 50 tys. pracowników

Roman Grzyb

REKLAMA

Firmy deweloperskie mają problemy ze sprzedażą nowo wybudowanych budynków, za to firmy zajmujące się budownictwem nadal nie narzekają na brak pracy.

Budownictwo ciągle jest najszybciej rosnącą branżą w polskiej gospodarce. W pierwszej połowie 2008 roku wartość robót budowlano-montażowych wzrosła o ponad 18 proc.

REKLAMA

- Tylko w czerwcu wzrost w budownictwie wyniósł 21 proc. - mówi prof. Zofia Bolkowska, ekspert Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa.

W tej sytuacji nie należy się dziwić, że w pierwszej połowie tego roku do użytku oddano prawie 68 tys. nowych mieszkań. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem o 28 proc.

Na pierwszy rzut oka sytuacja w budownictwie jest więc bardzo dobra. Perspektywy nie są jednak już tak różowe. Deweloperzy co prawda realizują rozpoczęte inwestycje, ale wstrzymują się z nowymi. Firmy budowlane powinny się więc liczyć z mniejszym popytem na ich usługi w następnych miesiącach. Spowolnienie w budownictwie mieszkaniowym nie musi jednak oznaczać automatycznie kłopotów całej branży, bo mieszkaniówka to 15-16 proc. rynku.

- Jeżeli rzeczywiście będą realizowane duże programy drogowe, to wzrost w następnych miesiącach powinien wynieść ponad 20 proc. - prognozuje prof. Bolkowska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tylko nieco mniejszym optymistą jest Konrad Jaskóła, prezes Polimex-Mostostal.

- Spodziewam się wzrostu sprzedaży naszych usług w tym roku o 15-20 proc. - mówi prezes Jaskóła.

Potwierdza, że nadal realizowanych jest niewiele dużych projektów infrastrukturalnych.

REKLAMA

Są jednak przesłanki sygnalizujące możliwość pogorszenia koniunktury. Deweloperzy nie rozpoczynają nowych inwestycji, a produkcja materiałów budowlanych w II kwartale zmniejszyła się o 1,8 proc. Producenci i sprzedawcy odczuwają wyraźny spadek popytu.

- Mówiąc o spadku produkcji materiałów budowlanych trzeba mieć świadomość, że punktem odniesienia jest nienormalna sytuacja sprzed roku, gdy była prawdziwa histeria na rynku i ludzie kupowali na zapas - uspokaja jednak Ryszard Kowalski, prezes Związku Pracodawców, Producentów Materiałów dla Budownictwa.

Budownictwo jest nadal branżą, gdzie najszybciej rosną płace. W tej chwili przeciętne zarobki w branży wynoszą niemal 3,4 tys. zł brutto i w ostatnim roku zwiększyły się o ponad 16 proc. Jest to magnes, który przyciąga kolejnych pracowników.

- Wzrost płac w I półroczu 2008 r. zahamował zamiary emigracji zarobkowej i zachęcił do podejmowania pracy w budownictwie krajowym - uważa prof. Bolkowska.

Od początku ubiegłego roku zatrudnienie w budownictwie zwiększyło się o ponad 50 tys. osób, czyli w budownictwie pracuje oficjalnie prawie 400 tys. osób. Faktycznie liczba osób pracujących w budownictwie jest jeszcze większa i może wynosić nawet pół miliona. Mniejsze są więc problemy ze znalezieniem pracowników, choć nadal prezesi firm budowlanych twierdzą, że jest z tym sporo kłopotów.

Rynek budowlany w Polsce

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ROMAN GRZYB

roman.grzyb@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA