| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Trybunał Konstytucyjny o prawie przedsiębiorcy do sądu

Trybunał Konstytucyjny o prawie przedsiębiorcy do sądu

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przedsiębiorcy w procesie gospodarczym nie można przy składaniu apelacji stawiać takich warunków jak adwokatom i radcom prawnym.

ORZECZENIE

Sprawa dotyczyła obowiązku uiszczenia opłaty od apelacji w postępowaniu gospodarczym przez przedsiębiorcę niereprezentowanego przez przedstawiciela procesowego.

- Nieuiszczenie opłaty przy wniesieniu pisma nie stanowi co do zasady podstawy do zwrotu, ale powoduje podjęcie czynności zmierzającej do usunięcia wadliwości procesowej - powiedział sędzia sprawozdawca Wojciech Hermeliński.

- W takich przypadkach przewodniczący składu sędziowskiego wzywa strony do opłacenia, poprawienia lub uzupełnienia pisma pod rygorem zwrócenia w terminie tygodniowym - uzupełniał sędzia Wojciech Hermeliński.

Trybunał Konstytucyjny stwierdził tym samym niekonstytucyjność art. 1302 par. 4 zdanie pierwsze w związku z art. 1302 par. 3 ustawy z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego z art. 45 ust. 1 i art. 78 konstytucji.

Skarga konstytucyjna została złożona przez firmę Klinkmar w związku z odrzuceniem przez Sąd Rejonowy w Krakowie apelacji z powodu nieopłacenia jej w chwili wnoszenia. W czasie rozprawy prokurator Andrzej Stankowski stwierdził, że w przypadku przedsiębiorcy niereprezentowanego przez pełnomocnika procesowego w procesie gospodarczym rygoryzm stawiany przez art. 1302 jest zbyt daleko idący - twierdził. - Nie można stawiać przedsiębiorcy takich samych warunków formalnych jak adwokatowi. Takie uregulowanie pozbawia obywateli dostępu do sądu.

- Prawo do sądu to także prawo do rozpatrywania sprawy zgodnie z zasadami sprawiedliwości proceduralnej - podkreślała Stanisława Blachowska, przedstawicielka RPO.

- Przepisy proceduralne nie powinny tamować procesu - dodawała.

Trybunał zgodził się z tymi argumentami, obszernie powołując się na swoje orzeczenie z 20 grudnia 2007 r.

Sygn. akt SK 20/07

Katarzyna Żaczkiewicz

katarzyna.zaczkiewicz@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »