| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firma wypożyczy pracownika na dłużej niż rok

Firma wypożyczy pracownika na dłużej niż rok

Rząd i posłowie zamierzają zmienić zasady zatrudniania pracowników z agencji. Pracodawcy będą mogli wypożyczać pracowników z agencji dłużej niż 12 miesięcy. Agencje wystawią pracującym tymczasowo zbiorcze świadectwo pracy.

Z propozycji zmian zadowolona jest także Monika Ulatowska ze Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

- Oczekiwaliśmy modyfikacji obecnego zakazu i ograniczenia go jedynie do tych stanowisk pracy, na których w danej firmie doszło do zwolnień grupowych. Tymczasem posłowie poszli krok dalej - podkreśla.

Dzięki temu, dodaje Monika Ulatowska, jeśli pracodawca zwolni grupowo pracowników np. w łódzkiej filii, to będzie mógł zatrudnić pracowników tymczasowych np. w krakowskim oddziale, w którym nie było redukcji personelu.

Ponadto projekt zakłada ułatwienia dla agencji pracy tymczasowych. Jako pracodawcy muszą obecnie zlecać pracownikom tymczasowym wykonywanie badań lekarskich i organizować szkolenia bhp nawet wtedy, gdy okres między jednym a drugim skierowaniem do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz jednego pracodawcy użytkownika nie przekracza 30 dni. Jeśli projekt nowelizacji ustawy wejdzie w życie, wówczas obowiązek taki zostanie zniesiony.

Agencja mogłaby także wystawić pracownikowi tymczasowemu zbiorcze świadectwo pracy. Będzie to możliwe wówczas, gdy dany pracownik, na podstawie kolejnych umów z jedną agencją o pracę tymczasową, będzie ją wykonywał co najmniej rok.

- To znacznie obniży koszty funkcjonowania agencji - podsumowuje Monika Ulatowska.

Mimo że w Polsce jest niespełna 0,5 proc. pracowników tymczasowych w stosunku do ogółu zatrudnionych (dla porównania we Francji - 2 proc.), to nasz rynek rozwija się bardziej dynamicznie. Jak wynika z najnowszego raportu resortu pracy w Polsce w ubiegłym roku, w stosunku do 2006 roku, liczba zatrudnionych tymczasowo wzrosła prawie dwukrotnie. Pracę w tej formie zatrudnienia znalazło 490 tys., a rok wcześniej - 250 tys. osób.

W opinii Kajetana Słoniny, prezes Związku Agencji Pracy Tymczasowej, polskie firmy przekonują się do tego typu zatrudnienia. Powodem jest m.in. to, że większość formalności związanych z zatrudnieniem przejmują na siebie agencje. Podkreśla, że rynek pracy tymczasowej będzie się rozwijał jeszcze szybciej, po wejściu w życie projektowanych zmian w ustawie.

Zmienią się zasady zatrudniania pracowników tymczasowych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

IZABELA RAKOWSKA-BOROŃ

izabela.rakowska@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK