| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firma wypożyczy pracownika na dłużej niż rok

Firma wypożyczy pracownika na dłużej niż rok

Rząd i posłowie zamierzają zmienić zasady zatrudniania pracowników z agencji. Pracodawcy będą mogli wypożyczać pracowników z agencji dłużej niż 12 miesięcy. Agencje wystawią pracującym tymczasowo zbiorcze świadectwo pracy.

Z propozycji zmian zadowolona jest także Monika Ulatowska ze Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

- Oczekiwaliśmy modyfikacji obecnego zakazu i ograniczenia go jedynie do tych stanowisk pracy, na których w danej firmie doszło do zwolnień grupowych. Tymczasem posłowie poszli krok dalej - podkreśla.

Dzięki temu, dodaje Monika Ulatowska, jeśli pracodawca zwolni grupowo pracowników np. w łódzkiej filii, to będzie mógł zatrudnić pracowników tymczasowych np. w krakowskim oddziale, w którym nie było redukcji personelu.

Ponadto projekt zakłada ułatwienia dla agencji pracy tymczasowych. Jako pracodawcy muszą obecnie zlecać pracownikom tymczasowym wykonywanie badań lekarskich i organizować szkolenia bhp nawet wtedy, gdy okres między jednym a drugim skierowaniem do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz jednego pracodawcy użytkownika nie przekracza 30 dni. Jeśli projekt nowelizacji ustawy wejdzie w życie, wówczas obowiązek taki zostanie zniesiony.

Agencja mogłaby także wystawić pracownikowi tymczasowemu zbiorcze świadectwo pracy. Będzie to możliwe wówczas, gdy dany pracownik, na podstawie kolejnych umów z jedną agencją o pracę tymczasową, będzie ją wykonywał co najmniej rok.

- To znacznie obniży koszty funkcjonowania agencji - podsumowuje Monika Ulatowska.

Mimo że w Polsce jest niespełna 0,5 proc. pracowników tymczasowych w stosunku do ogółu zatrudnionych (dla porównania we Francji - 2 proc.), to nasz rynek rozwija się bardziej dynamicznie. Jak wynika z najnowszego raportu resortu pracy w Polsce w ubiegłym roku, w stosunku do 2006 roku, liczba zatrudnionych tymczasowo wzrosła prawie dwukrotnie. Pracę w tej formie zatrudnienia znalazło 490 tys., a rok wcześniej - 250 tys. osób.

W opinii Kajetana Słoniny, prezes Związku Agencji Pracy Tymczasowej, polskie firmy przekonują się do tego typu zatrudnienia. Powodem jest m.in. to, że większość formalności związanych z zatrudnieniem przejmują na siebie agencje. Podkreśla, że rynek pracy tymczasowej będzie się rozwijał jeszcze szybciej, po wejściu w życie projektowanych zmian w ustawie.

Zmienią się zasady zatrudniania pracowników tymczasowych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

IZABELA RAKOWSKA-BOROŃ

izabela.rakowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Goska

Radca prawny, prawnik zarządzający Kancelarii Radców Prawnych Goska&Gortat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK