| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nie będzie kryzysu w firmach w II połowie roku

Nie będzie kryzysu w firmach w II połowie roku

W większości branż II półrocze będzie słabsze niż pierwsze, ale jednocześnie lepsze niż II połowa 2007 r. Eksport i inwestycje będą rosły wolniej, ale nie ma mowy o załamaniu. Wysoki wzrost sprzedaży i inwestycji będzie notował sektor finansowy oraz AGD, trudny okres przed firmami transportowymi

DARIUSZ PACHLA

wiceprezes LP, marka Reserved

Zamierzamy otworzyć 70-80 nowych sklepów. 2/3 z nich powstanie za granicą: w Moskwie, Petersburgu, nawet za Uralem, gdzie są naprawdę bogate miasta. Będą też nowe sklepy w Rumunii i innych krajach, gdzie nasze marki są już znane. W sumie na koniec roku będziemy mieć 380 sklepów. Oprócz nowych placówek handlowych budujemy w tym roku nowoczesne centrum logistyczne w Pruszczu Gdańskim - obok przyszłej autostrady A1.

Do końca roku dealerzy sprzedadzą 330-340 tys. nowych aut, co dało by około 15- -proc. wzrost sprzedaży w porównaniu z 2007 rokiem. Eksperci zakładają możliwość korekty w dół, bo po zaskakująco dobrym I kwartale wzrost wyniósł 19,5 proc., na koniec maja było to już niecałe 15 proc. Rośnie import aut używanych, których w maju sprowadziliśmy 102,3 tys. sztuk. Jest już niemal pewne, że przy niezmienionym otoczeniu prawnym sprowadzimy ponad 1 mln używanych aut. Mimo wszystko dealerzy wierzą w rozwój naszego rynku i rozwijają sieć placówek. Pojawiają się też nowi gracze, np. Mazda.

W tym roku z taśm polskich fabryk może zejść nawet 1 mln aut. W 2007 roku było to 860 tys. Gdyby znakomity wzrost pokazany po pierwszych pięciu miesiącach (33,1 proc.) utrzymał się, oznaczałoby to wzrost o ponad ćwierć miliona wyprodukowanych aut, do ponad 1,1 mln sztuk. Jednak przewidywane jest zmniejszenie popytu w związku ze spadkiem sprzedaży aut w Europie w maju. Firmy inwestują w linie produkcyjne nowych modeli (np. Opel) i rozważają otwarcie u nas fabryk (np. Mercedes).

WOJCIECH DRZEWIECKI

prezes Instytutu Badania Rynku Motoryzacyjnego Samar

Po wynikach za pierwszych pięć miesięcy podtrzymuję prognozę o około 15-proc. wzroście sprzedaży, ale nie wiadomo, czy nie będzie ona skorygowana. Tym bardziej, że po pierwszych pięciu miesiącach wzrost wyniósł już poniżej 15 proc. Kluczowy będzie popyt ze strony przedsiębiorców, którzy będą odnawiali swoje floty pojazdów.

Nawet 16,5 mld zł (około 20 proc. więcej niż w 2007 roku) mogą zebrać w tym roku ubezpieczyciele na życie z tzw. polis ze składką regularną. W tej grupie mieszczą się głównie polisy ochronne, które rosną m.in. wraz z rynkiem kredytów, bo większe są sumy ubezpieczenia na polisach zabezpieczających spłatę kredytu w razie śmierci lub innych nieprzewidzianych wypadków oraz wzrostem zamożności Polaków. To jednak tylko połowa rynku. Wzrost drugiej - polis inwestycyjnych ze składką jednorazową - jest nieprzewidywalny. Przychody ze składek z polis majątkowych mogą wzrosnąć nawet o 15 proc., co dałoby niemal 21 mld zł. W tym roku obserwujemy kontynuację fali wdrażania nowych projektów direct, co wiąże się z inwestycjami np. w systemy informatyczne czy utworzenie call center. Ponieważ tą droga sprzedają się tylko proste polisy, równolegle rozwijane są sieci sprzedaży agencyjnej oferujące bardziej złożone produkty, szczególnie polisy na życie.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK