| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nie będzie trzeba zamykać ksiąg

Nie będzie trzeba zamykać ksiąg

Od 2009 roku w przypadku przekształcenia np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w akcyjną nie trzeba będzie zamykać i otwierać ksiąg.


NOWE PRAWO

Wchodząca w życie z początkiem przyszłego roku nowelizacja ustawy o rachunkowości wprowadzi istotne zmiany m.in. w zakresie obowiązków związanych z przekształceniami spółek. Otóż spółki kapitałowe, które po 1 stycznia 2009 r. będą chciały się przekształcić w inne spółki kapitałowe, unikną obowiązku zamykania i otwierania ksiąg rachunkowych. Dotychczas możliwość rezygnacji z tego obowiązku istniała tylko w przypadku przekształcenia spółek osobowych oraz cywilnych w inne spółki osobowe.

Według Katarzyny Płowens, konsultanta w departamencie doradztwa podatkowego HLB Frąckowiak i Wspólnicy, zmiana będzie korzystna dla przedsiębiorców. Spółki kapitałowe nie będą zmuszone do sporządzenia bilansu i zakończenia roku podatkowego w związku z przekształceniem. Będą natomiast kontynuować prowadzoną działalność.

- Oznacza to również, że nie wystąpi obowiązek składania zeznania podatkowego za okres do dnia przekształcenia. W takiej sytuacji powinno być złożone jedno zeznanie roczne CIT-8 przez spółkę przekształconą. Należy w nim wykazać przychody i koszty podmiotu zarówno przed, jak i po przekształceniu - twierdzi nasza rozmówczyni.

Ekspert podkreśla, że przekształcenie nie spowoduje także konieczności otwarcia ksiąg w podmiocie powstałym z przekształcenia. Spółka przekształcona w sporządzanym bilansie i rachunku zysków i strat na zakończenie przyjętego przez siebie roku podatkowego uwzględni wyniki osiągnięte przez spółkę przed przekształceniem. Katarzyna Płowens uważa, że przedsiębiorca, nie zamykając ksiąg, uniknie wielu formalności z tym związanych i narazi się na mniejsze ryzyko złej kwalifikacji przychodów i kosztów dla celów podatkowych na moment przekształcenia. Zwolnienie z przedmiotowego obowiązku stanowi bez wątpienia także duże ułatwienie dla księgowych ze względów praktycznych.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Pismo "Niebieska Linia"

Dwumiesięcznik poświęcony problematyce przemocy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK